Wybuch kryzysu Covid-19 okazał się motorem wzrostu największych firm z branży. Alphabet (Google), Apple, Amazon, Meta (Facebook) i Microsoft w tym roku osiągają kolejne rekordy sprzedaży.

Pięciu gigantów odnotowało średni wzrost przychodów o 35,4 proc. w okresie 3 kwartałów 2021 r. w porównaniu z analogicznym okresie 2020 r. – według danych Finbold.

Zdaniem analityków koncerny tak dobrze prosperują, bo ich produkty coraz częściej stają się częścią codziennego życia konsumentów, choć przynajmniej częściowo koncerny te osiągają sprzedaż na różne sposoby.

Google i Facebook urośli najbardziej

W okresie styczeń – wrzesień 2021 r. najwyższe przychody w Top 5 miał Amazon – 332,4 mld dol., co stanowi wzrost o 27 proc. z 260,5 mld dol. w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r.

Najwyższy wzrost obrotów, o 45 proc. r/r, wypracowali natomiast Alphabet i Meta (Facebook), osiągając odpowiednio 182,3 mld dol. oraz 84,2 mld dol.

Najniższą stopę wzrostu pokazał Microsoft: 21 proc., co dało mu przychody wielkości 133,2 mld dol.

Prawie 1 bln dol. sprzedaży 5 firm
Łącznie pięć korporacji odnotowało przychody w wysokości 986,5 mld dol. w ciągu 3 kwartałów 2021 r.

Przychody pięciu największych koncernów technologicznych w okresie 3 kwartałów 2021 r. oraz 2020 r.

Źródło: Finbold.com

Poluzowanie lockdownów nie było przeszkodą

Dane z br. pokazują, że nawet zakończenie pandemicznych blokad w br. nie zaszkodziło biznesom gigantów.

„Zakładano, że ponowne otwarcie gospodarki może potencjalnie ograniczyć dochody firm, ponieważ więcej osób spędza czas z dala od domu i swoich urządzeń” – przypomina Finbold.

Jak się jednak okazało, giganci z powodzeniem opracowali plany generowania zysków podczas kryzysu związanego z pandemią, stając się nieodzowną częścią pracy i życia prywatnego – stwierdza raport.

Co może przeszkodzić gigantom

Popyt nie jest więc problemem, natomiast koncernom przyglądają się organy regulacyjne, ostatnio częściej według analityków podnosząc kwestie ich dominacji i wykorzystywania danych osobowych w celu wyprzedzenia konkurencji.

Ostatnio administracja USA wprowadziła przepisy, które mają zwiększyć konkurencyjność, koncentrując się na przeglądzie fuzji i przejęć w sektorze technologicznym. Natomiast Bruksela nakłada ostatnio wyższe kary za naruszenia regulacji ochrony danych. Rekordową sankcję nałożono na Amazona (746 mln euro) – informuje Finbold.