Modele z tej serii mają takie funkcje jak inteligentne skanowanie nośników, zaawansowana korekcja błędów i odtwarzanie danych po awarii. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilku dostępnych interfejsów: 8G/16G Fibre Channel, 10GbE iSCSI oraz 6Gb/s SAS. Wysoką dostępność i niezawodność zapewnia według dostawcy modularna architektura z redundantnymi komponentami. Do zarządzania służy interfejs oparty o przeglądarkę internetową SANWatch 3.0.

Rozwiązania zastosowane w macierzach serii EonStor DS 3000 przyspieszają istotne operacje, takie jak odbudowa wolumenów. Na przykład, jak zapewnia dostawca, 4TB dysk NL-SAS może zostać odbudowany w ciągu 9 godzin – o 57 proc. szybciej niż w przypadku poprzednich generacji EonStor. Proces odbudowy może zostać zaplanowany automatycznie i przebiegać poza godzinami wzmożonego ruchu, bez wpływu na efektywność i wydajność systemu. Wyposażone w dyski SDD macierze tej serii mogą obsługiwać do 350 tysięcy operacji I/O na sekundę. Urządzenia mają podwójne kontrolery i zasilacze. Komponenty działają w trybie hot-swap. System można rozbudować do 360 dysków.

Seria EonStor DS 3000 dostarczana jest wraz z nową wersją aplikacji SANWatch 3.0, która umożliwia tworzenie szczegółowych raportów na temat statusu urządzenia, przyspieszając obsługę, zarządzanie i diagnozowanie problemów. Wszystkie modele serii DS 3000 dostarczane są z licencją na thin provisioning. Gdy aktywność systemu jest niska, spowalniana jest praca dysków, co redukuje pobór energii i zwiększa żywotność napędów. Zastosowano zasilacze klasy 80 PLUS.

Macierze serii EonStor DS 3000 będą dostępne na polskim rynku pod koniec listopada. Przewidywane ceny: od 4 tys. dol.