"Also przyspiesza strategię ekspansji" – komentuje holding bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie udziałów w ABC Dacie. Międzynarodowy dystrybutor zaznacza, że dzięki akceptacji Komisji Europejskiej zostały spełnione zasadnicze warunki pełnego przejęcia przez niego działalności biznesowej ABC Daty. "W konsekwencji Also stanie się liderem rynku w Europie Wschodniej" – zapowiada holding. Według niego wielkość tego rynku to ok. 30 mld euro rocznie. Kupując ABC Datę holding wzmocni istniejący biznes na Litwie, a ponadto wejdzie do Czech, na Słowację, Węgry i do Rumunii.

Also informuje, że poprzez przejmowane biznesy dąży do rozbudowy wysokomarżowego biznesu rozwiązań. Rozwinie zwłaszcza ofertę chmurową. "Dzięki platformie ABC Daty firma będzie w stanie zapewnić swoim klientom IT-as-a-service, rozliczane w zależności od zużycia, poprzez Also Cloud Marketplace". – informuje Also.

Segment IT-as-a-Service, czyli platforma, infrastruktura, oprogramowanie oraz miejsce pracy jako usługa, odnotował wzrost obrotów o 36 proc. w 2018 r. Biznes usługowy ma być jednym z fundamentów wzrostu holdingu.

 

Nie tylko ABC Data

Also kontynuuje ekspansję w regionie także w krajach, w których ABC Data nie jest bezpośrednio obecna. Przejmie największego dystrybutora w Bułgarii, Solytron, który generuje 110 mln euro obrotów (grupa ABC Data w ub.r.: 1,048 mld euro). Kupiło także czołowych dystrybutorów w Słowenii i w Chorwacji.

W 2018 r. Also Holding wypracowało 9,17 mld euro obrotów, o 3,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto grupy wyniósł 81,2 mln euro, co oznacza spadek o 12,2 proc. wobec 2017 r. Celem w średnim terminie jest osiągnięcie 10-14 mld euro przychodów oraz 2,1 – 2,6 proc. marży EBIDTA.