Liczba ofert pracy w Alphabet, macierzystej korporacji Google’a, spadła o 21 proc. między marcem a czerwcem br. – ustaliła GlobalData.

Dokładnie spadek wyniósł z 3599 ofert w marcu 2022 r. do 2859 w czerwcu 2022 r. Choć trzeba też zauważyć, że w sumie w I półroczu koncern proponował chętnym aż 18 tys. miejsc pracy.

Jak komentuje Sherla Sriprada, analityk w GlobalData, rosnąca inflacja i obawy przed recesją martwią firmy technologiczne, dlatego prawdopodobnie będą one rozważać spowolnienie zatrudniania lub zwolnienia.

Pojawiły się informacje, iż takie kroki zamierza podjąć szereg dużych graczy, m.in. Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Oracle.

Stopniał zysk

Dane GlobalData o wyraźnym wyhamowaniu wzrostu zatrudnienia przez Alphabet opublikowano wkrótce po ogłoszeniu najnowszych wyników finansowych giganta.

Jak się okazało, w II kw. 2022 r. przychody wzrosły o 13 proc. (do 69,7 mld dol.), ale zysk netto spadł o 14 proc. (16 mld dol.). Wynik rozczarował analityków.

Wśród biznesów Alphabetu Google Cloud wyraźnie poprawił przychody, o 35 proc. r/r (do 6,3 mld dol.), jednak strata operacyjna powiększyła się o o 46 proc., do 858 mln dol. na minusie.

CEO: pożegnanie „słonecznych dni”

„Musimy być bardziej przedsiębiorczy, pilniej pracować, z większym skupieniem i większym głodem niż pokazaliśmy w słoneczne dni” – zaapelował CEO Alphabetu Sundar Pichai w notatce do pracowników, którą przytacza The Washington Post.

Z czego wynika, że „słoneczne dni” już minęły.

Szef korporacji apelując o zwiększenie wydajności i zaangażowania pracowników potwierdził również, że koncern zmniejszy szybkie tempo zatrudniania, a nowe role będą koncentrować się na inżynierach i innych stanowiskach technicznych.

Samospełniająca się przepowiednia? Firmy coraz więcej mówią o recesji

Jak odnotowała GlobalData w rocznych raportach firm w II kw. 2022 r. było 9-krotnie więcej wzmianek o „recesji” niż w I kw. 2022 r. Co więcej, dyskusja na temat „inflacji” była szczególnie intensywna w sektorze technologicznym, gdzie jej częstotliwość w II kw. 2022 r. była najwyższa w porównaniu z innymi branżami.

GlobalData ustaliła również, że w II kw. 2022 r. 24 z 25 największych światowych spółek technologicznych pod względem kapitalizacji rynkowej straciło łącznie ponad 3,3 bln dol. kapitalizacji. Wynika z tego, że aktualna sytuacja geopolityczna i rosnąca presja inflacyjna wpływają na branżę.