W minionym tygodniu fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa podpisały umowę zakupu Allegro wraz z Ceneo za 3,253 mld dol. Wszystkie udziały sprzedaje dotychczasowy właściciel, południowoafrykańska korporacja Naspers. Do zamknięcia transakcji konieczna jest zgoda UOKiK. Analitycy rynku dla PAP podkreślają, że fundusze są inwestorem przejściowym. Ich celem jest wyjście z biznesu z zyskiem. Na razie nie wiadomo jednak, jak zamierzają zwiększyć wartość Allegro oraz kiedy i w jaki sposób będą chciały je odsprzedać. Raczej nie nastąpi to wcześniej niż za kilka lat. W ocenie analityków pomysł na Allegro nabywcy z pewnością mają. Inaczej nie wykładaliby tak dużej kwoty.

Wśród opcji wyjścia funduszy  z inwestycji, jakie widzą analitycy, jest debiut na giełdzie, ale raczej poza Polską. W tym celu spółka musi jednak najpierw poprawić wyniki. Analitycy nie wykluczają synergii z innymi biznesami e-commerce funduszy, aby zwiększyć wartość Allegro. Możliwa jest także restrukturyzacja. Nie są jednak spodziewane duże zmiany w biznesie Allegro, który w ocenie rozmówców PAP funkcjonuje dobrze, a kupowane spółki mają mocną pozycję na polskim rynku e-commerce. Według danych Naspersa Allegro sprzedaje ponad 850 tys. przedmiotów dziennie.

Innym rozwiązaniem na zamknięcie inwestycji z zyskiem jest znalezienie przez fundusze strategicznego inwestora, czyli firmy z branży e-commerce. Pytanie tylko, czy potentaci, tacy jak Ebay, Alibaba czy Amazon mogą być zainteresowani Allegro w przyszłości, i to za wyższą cenę, skoro teraz nie zdecydowali się na zakup. A głównie giganci wchodzą w grę jak nabywcy.

"To jest na tyle duża spółka, że nie ma na nią zbyt dużego rynku” – zauważa dla PAP Bartłomiej Gola, partner generalny SpeedUp Venture Capital Group.

Analitycy są natomiast zgodni, że Naspers uzyskał bardzo dobrą cenę za Allegro – dwukrotnie większą od tej, jaką zapłacił za spółkę 8 lat temu (1,5 mld dol.). Wśród powodów sprzedaży firmy Reuters informował nieoficjalnie, że dla dotychczasowego właściciela biznes Allegro nie rósł tak szybko, jak oczekiwał południowoafrykański koncern.

Źródło: PAP