Allegro przejmie 100 proc. udziałów w czeskim koncernie e-commerce Mall Group i firmie logistycznej WE|DO CZ. Wartość transakcji to 881 mln euro (ok. 4 mld zł). Cena może zostać podniesiona o najwyżej 50 mln euro, w zależności od realizacji przewidzianych w umowie celów.

Przejmowany biznes obejmuje aktywa e-commerce Grupy Mall i logistyczne WE|DO w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji i Polsce.

Allegro twierdzi, że dzięki akwizycji stanie się liderem rynku e-commerce w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Na platformach grupy będzie działać w sumie 135 tys. sprzedawców, z dostępem do rynku wartego 1,14 bln zł, obejmującego 70 mln konsumentów – wylicza poznańska firma. Zespół po połączeniu z przejmowanymi spółkami będzie liczyć ok. 7,2 tys. osób (na początku br. Allegro miało ok. 3 tys. pracowników).

Finalizację transakcji przewiduje się do końca pierwszego półrocza 2022 r. Wymaga ona zgody regulatorów rynku.

Rynek dla grupy niemal się podwoi

Na koniec roku finansowego (w marcu 2021 r.) Grupa Mall osiągnęła GMV (wartość sprzedaży na platformie) 4,3 mld zł i 14 proc. marży brutto. Dla porównania Allegro miało w 2020 r. roczne GMV na poziomie 35,1 mld zł.

Po połączeniu z Grupą Mall nasza pozycja w Polsce, Czechach, Słowacji, Słowenii, Węgrzech i Chorwacji, czyli na rynku detalicznym o wartości ponad 1,1 bln zł obejmującym ponad 70 mln konsumentów, pozwoli nam stworzyć silny, międzynarodowy zespół w obszarach technologii, e-commerce i logistyki. Umożliwi nam to przyciąganie nowych talentów, zaoferowanie nowych możliwości rozwoju w powiększonej strukturze grupy” –  twierdzi François Nuyts, prezes Allegro.

Wynikiem transakcji będzie niemal podwojenie całkowitego rynku grupy. Co istotne, Allegro uzyska dostęp do rozbudowanej infrastruktury ostatniej mili i zaplecza operacyjnego w krajach, w których działają Mall oraz WE|DO.

Allegro zapowiada rozciągnięcie na klientów nowej powiększonej platformy znanych z Polski usług, w tym Smart, Allegro Pay, usług logistycznych One oraz sprzedaży e-commerce B2B.

Jak sfinansują zakup za 4 mld zł

Transakcja zostanie sfinansowana w ok. 53,7 proc. środkami pieniężnymi i nowym długiem, oraz w ok. 46,3 proc. akcjami lub środkami pieniężnymi. Allegro może zdecydować się na emisję akcji dla udziałowców sprzedających Mall Group lub podwyższyć część płatności środkami pieniężnymi.