Udziałowcy Allegro analizują możliwość publicznej oferty akcji potentata e-commerce. Liczą na ponad 2 mld euro (prawie 9 mld zł) ze sprzedaży akcji – wynika z nieoficjalnych informacji Bloomberga. Oferta jest możliwa po wakacjach. Z zastrzeżeniem, że analizy są we wczesnej fazie, więc szczegóły mogą się zmienić. Nie jest pewne, czy już wybrano giełdę, na którą weszłaby spółka. Allegro ani główni udziałowcy nie komentują tej informacji.

Allegro warte ponad 3 razy więcej niż 3 lata temu?

Allegro.pl należy do konsorcjum trzech funduszy private equity: Cinven, Permira i Mid Europa, które na początku 2017 r. kupiły właściciela platformy e-commerce za 3,25 mld dol. (wówczas ok. 13 mld zł), łącznie z Ceneo.pl. Sprzedającym była korporacja Naspers.

Według Bloomberga spółka Lizard, która na zlecenie właścicieli ma przygotowywać publiczną ofertę akcji, wycenia Allegro na ok. 10 mld euro, czyli ponad 44 mld zł, co oznaczałoby ponad 3-krotny wzrost wartości firmy w ciągu 3 lat. Agencja przytacza wypowiedzi analityków, którzy zwracają uwagę, że Allegro znacznie zyskało dzięki blokadom z powodu Covid-19 i rosnącej popularności e-handlu. Liczba zarejestrowanych użytkowników serwisu przekracza 20 mln.

W 2019 r. liczba ofert na Allegro zwiększyła się o 40 proc., do 130 mln. (100 tys. nowych ofert dziennie). Liczba kont przedsiębiorców sprzedających na platformie rośnie co roku o ok. 20 proc. W 2019 r. za pośrednictwem Allegro sprzedawało ok. 140 tys. firm. W br. przed pandemią zapowiedziano 1 mld zł inwestycji w rozwój platformy.

Allegro w 2018 r. osiągnęło 1,75 mld zł przychodów i 230 mln zł zysku netto (bilans za 2019 r. jeszcze nie jest dostępny).