Allegro sfinalizowało transakcję przejęcia Grupy Mall oraz firmy logistycznej WE|DO za 881 mln euro (ok. 4,1 mld zł). Po dłuższym zastanowieniu się nad tematem UOKiK wyraził jednak zgodę na koncentrację.

Dzięki temu Allegro wchodzi na rynki krajów CEE, na których działa czeska platforma. Fuzja rozszerza możliwości grupy w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Słowenii i Chorwacji, niemal podwajając wielkość dostępnego rynku detalicznego. Wyceniono go w sumie na 240 mld euro.

Transakcja jest ważnym krokiem w międzynarodowej ekspansji grupy. Niedawno uruchomiono europejską wersję platformy e-commerce, allegro.com.

Allegro: szansa dla resellerów na biznes za granicą

Koncern zapewnia, że na zakupie Mall zyskają podmioty handlujące na platformie.

„Lokalni sprzedawcy mogą stać się teraz międzynarodowymi” – twierdzi Allegro.

W sumie 135 tys. sprzedawców z Europy Środkowo-Wschodniej będzie mogło wystawiać oferty w jednym miejscu i sprzedawać w całym regionie. Liczbę potencjalnych klientów Allegro ocenia na 70 mln. Z kolei WE|DO ma 300 kurierów i 1,2 tys. punktów odbioru w regionie.

Tym samym polskim resellerom i retailerom ma być łatwiej dotrzeć do klientów za granicą, ale z drugiej strony przedsiębiorcy z regionu zawitają w Polsce ze swoim towarem. Pod jednym dachem znajdą się takie marki jak Mall, WE|DO, mimovrste, CZC.cz i oczywiście Allegro, Ceneo, eBilet.

Pora na integrację

Teraz łączące się podmioty czeka proces konsolidacji. Platformy i spółki nowej grupy będą stopniowo integrowane. Zapowiedziano też, że natychmiast rozpocznie się „wdrażanie strategicznych rozwiązań skierowanych do klientów”.

„Naszym celem jest zdobycie pozycji lidera w obszarze zakupów online w krajach, w których działa grupa. Znacznie lepiej uzyskuje się efekt skali przy udziale lokalnych firm z sektora MŚP” – utrzymuje François Nuyts, prezes Allegro.

Mall Group została przejęta za 867 mln euro. W tym 53 proc. kwoty sfinansowano gotówką i nowym długiem, a pozostałe 47 proc. poprzez emisję 33,6 mln akcji Allegro.eu o wartości 55,98 zł za szt.
Allegro.pl kupiło WE|DO za 14 mln euro w gotówce.