Niemal co druga polska firma (46 proc.) zetknęła się z cyberatakiem. To o 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak ponad połowa rodzimych przedsiębiorstw nie jest prawidłowo zabezpieczona, a 46 proc. nie korzysta z usług specjalistów, którzy dbają o ochronę danych i systemów IT. To niemal tyle samo co przed rokiem (44 proc.) – wynika z raportu Vecto „Cyberbezpieczeństwo w polskich firmach 2020”.

Co gorsza, zmalał odsetek przedsiębiorstw korzystających z zewnętrznej obsługi w zakresie bezpieczeństwa IT – do ok. 21 proc. z 24 proc. przed rokiem.

"Możemy śmiało powiedzieć, że dane te są wręcz zatrważające." – stwierdza raport.

Firmowy sprzęt prawie bez backupu

Tylko 44 proc. ankietowanych uważa, że ich przedsiębiorstwo jest prawidłowo zabezpieczone przed cyberatakiem. Jednocześnie aż 78 proc. pracowników przyznaje, że używa sprzętu firmowego do celów prywatnych.

Firmowe informacje są gromadzone głównie w urządzeniach końcowych. Niemal 37 proc. ankietowanych przyznało, że na komputerze przechowuje najcenniejsze dla siebie dane. Tyle samo trzyma je na telefonach i tabletach. Jedynie 10 proc. wskazało jako miejsce przechowania dysk przenośny lub chmurę (6,9 proc.).

Jedynie 14 proc. pytanych twierdzi, że ich służbowy komputer, telefon albo tablet zostały zabezpieczone automatycznym backupem. Hasła dostępu są w nieco ponad połowie PC (54 proc.).

MŚP "oszczędzają" na ochronie

Wśród polskich menedżerów pokutuje przeświadczenie, że skala i obszar ich działalności nie leży w zainteresowaniu cyberprzestępców. Z drugiej strony przyznają, że koszty profesjonalnego zabezpieczania danych będą dla nich prawdopodobnie za wysokie.

„Oszczędności w stosowaniu ochrony antywirusowej i rozwiązań backupowych komputerów przez polskie firmy dobitnie wybrzmiewa w naszym raporcie. Dodatkowym zagrożeniem stają się smartfony i tablety, które zwykle stanowią najsłabsze ogniwo w firmowym systemie IT” – komentuje Jakub Wychowański, członek zarządu Vecto.

Według raportu Polska znalazła się w gronie 20 państw najbardziej zagrożonych cyberatakami. Jednocześnie stwierdzono, że nie istnieją dane, na podstawie których można jednoznacznie oszacować rzeczywiste koszty cyberincydentów w naszym kraju. Według danych światowych straty w biznesie sięgają ok. 12 mld dol. Rzeczywiste koszty mogą być jeszcze większe. Firmy, również polskie, niechętnie dzielą się tego typu informacjami.