Gdańska prokuratura regionalna i Centralne Biuro Śledcze Policji zakończyli śledztwo w sprawie fikcyjnych e-sklepów. Aktem oskarżenia objęto 14 osób, głównie mieszkańców Trójmiasta i okolic. W tym 7 trafiło do aresztu.

Jak ustalono, grupa za pośrednictwem 23 fikcyjnych sklepów internetowych oferowała nieistniejący sprzęt elektroniczny i AGD. Działali od 2016 r. do czerwca 2018 r., kiedy przeprowadzono pierwsze uderzenie w gang. Zdaniem śledczych mogli wyłudzić 4,3 mln zł od 5,5 tys. pokrzywdzonych.

Pieniądze uzyskane z przestępstw były „prane” za pośrednictwem rachunków bankowych założonych na „słupy” i na giełdach kryptowalut.

Oskarżeni mają zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i prania pieniędzy. Zarzucono im też posiadanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających, posiadanie treści pornograficznych, włamanie na rachunek bankowy i kradzieży z niego środków, oszustwa na szkodę operatorów telefonii komórkowych i utrudniania czynności policji.

Za zarzucane przestępstwa grozi do 10 lat więzienia.

W ramach śledztwa zabezpieczono ponad 920 tys. zł jako dowód w sprawie.

Film CBŚP z przeszukania w 2018 r.