Prokuratura Rejonowa Katowice – Wschód skierowała do warszawskiego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 6 osobom w sprawie oszustw internetowych, dokonanych w latach 2015-2017.

Dwóch głównych oskarżonych to 30-letni informatyk z Gdańska oraz 33-letni mieszkaniec Warszawy.

Fałszywe oferty sprzedaży

Ustalono ponad 1,8 tys. pokrzywdzonych. Według prokuratury oszuści umieszczali „oferty” sprzedaży najczęściej na Allegro i OLX.

Mieli szeroki „asortyment”: telefony, laptopy, smartwatche, kamerki, drony, aparaty fotograficzne, roboty kuchenne i sprzątające, elektronarzędzia i inny tego typu sprzęt.

Ludzie przekonani, że coś kupują, wpłacali należność na rachunki kontrolowane przez sprawców.

Oskarżeni mieli więcej pomysłów na wyłudzenia. Oszukali kilkanaście osób oferując apartamenty nad morzem.

W sumie wyłudzili ok. 3,5 mln zł.

Przejmowali konta na Allegro i podrabiali stronę serwisu
W wielu przypadkach sprawcy w celu popełniania oszustw przejmowali konta faktycznie działające w Internecie. Inny sposób polegał na tym, że wystawiano oferty najpierw na OLX, a potem przesyłano nabywcy link do oferty z tym samym towarem na Allegro, wystawionym tam na przejętym koncie użytkownika lub też podrobionej stronie internetowej Allegro.

Pranie brudnych pieniędzy

Pieniądze pochodzące z oszustw były przelewane pomiędzy kolejnymi rachunkami bankowymi. Śledczy doliczyli się 144 kont, którymi dysponowali podejrzani.

W wielu przypadkach zamieniano wyłudzone pieniądze na bitcoiny, a następnie ponownie na złotówki, aby zgubić trop w sprawie pochodzenia gotówki.

Na poczet grożących kar i środków karnych zabezpieczono 0,5 mln zł, zajęto mieszkanie jednego z oskarżonych o wartości około 1,5 mln zł.

Oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.