Akcja jest prowadzona w ramach inicjatywy „Nie daję, nie biorę łapówek”. Antykorupcyjnej ofensywie w firmach IT patronuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Jak poinformował koordynator akcji, Jakub Gradziuk, jak dotąd rozesłano ok. 100 zaproszeń do firm IT (przede wszystkim tych największych), a zainteresowanie wyraziły dwie (przedsięwzięcie ruszyło w drugiej połowie maja). – Rozpoczęcie inicjatywy skierowanej do firm informatycznych nie wynika z tego, że uważamy je za szczególnie korupcjogenne – zastrzega Jakub Gradziuk. Raczej jest to związane ze sposobem działania stowarzyszenia – co roku wybiera inne branże jako adresatów swoich poczynań.

Akcja antykorupcyjna ma przede wszystkim charakter informacyjny i wizerunkowy. Firmy, które do niej przystąpią, powinny przestrzegać standardów zapobiegających „dawaniu w łapę”, ale jak przyznaje koordynator, stowarzyszenie tego nie sprawdza. Celem jest także promocja postaw antykorupcyjnych (wśród pracowników firmy, kontrahentów, klientów). Uczestnicy mogą posługiwać się znakiem akcji. Prezentowani są także na stronie internetowej. Przedsiębiorcy, którzy chcą się przyłączyć, powinni pisać na adres admin@rp.strefa.pl.

Ruch Normalne Państwo jest inicjatywą prywatnych osób. Skupia m.in. prawników, inżynierów, marketingowców, przedsiębiorców, ekonomistów, architektów, grafików, finansistów i lekarzy (blisko 800 osób). Założone w 2003 r. Stowarzyszenie Normalne Państwo ma wspierać działania ruchu.

Więcej informacji na stronie http://normalnepanstwo.pl.