W 2022 r. po okresie dużego wzrostu w czasie pandemii dostawy słuchawek, myszy, klawiatur i głośników dla graczy spadły łącznie o 2 proc. r/r – według Futuresource Consulting.

To chwilowy zastój – ocenia analityk Maxym Dmytriyev i uważa, że zainteresowanie konsumentów zapewnia długoterminowy wzrost.

Zestawy słuchawkowe zdołowało najbardziej

Największy spadek w 2022 r. odnotowano na słuchawkach – o 7 proc. r/r, do mniej niż 39 mln szt. W 2023 r. przypuszczalnie popyt nie wzrośnie, ale odbicie to kwestia nieodległego czasu, bo wielu graczy, którzy zaczęli bawić się w gaming podczas pandemii, kupiło tani sprzęt i można spodziewać się, że będą chcieli go wymienić na modele premium. Ponadto popytowi na słuchawki powinien pomóc cykl odnawiania konsol około 2024 roku.

Wartość sprzedaży utrzymuje się na wysokim poziomie

Co istotne, konsumenci coraz częściej preferują sprzęt z wyższych półek, stąd wartość detaliczna sprzedaży pozwala uniknąć spadku przychodów dostawców. Widać już migrację klientów do wyższych przedziałów cenowych.

Pod względem przychodów słuchawki nadal stanowią największą część rynku akcesoriów gamingowych, generując 45 proc. całkowitej wartości detalicznej. Myszy i klawiatury zajmują drugie i trzecie miejsce (odpowiednio 30 proc. i 24 proc.), podczas gdy głośniki to zaledwie 1 proc. – według danych Futuresource Consulting.

W Europie Zachodniej nadal utrzymują się problemy z zapasami. W połączeniu z pogorszeniem się koniunktury gospodarczej odnotowano spadek o 9 proc. w 2022 r.

Akcesoria do symulacji gorącym polem bitwy

„Oprócz podstawowych akcesoriów do gier obserwujemy również gwałtowny wzrost aktywności w zakresie akcesoriów do symulacji i alternatywnych układów kontroli” – mówi Maxym Dmytriyev.

Akcesoria do symulacji to np. specjalne panele do sterowania i inne dodatki wykorzystywane podczas wirtualnego lotu samolotem czy też rajdu. Według analityka marki interesują się tego typu akcesoriami, aby zwiększyć marże. Niektórzy dostawcy urządzeń peryferyjnych wchodzą w segment akcesoriów do symulacji, a inni dostosowują typowe kontrolery, aby lepiej odpowiadały potrzebom graczy.

To nowe gorące pole bitwy, więc obserwuj, jak gracze z branży poświęcają mu całą swoją uwagę” – podsumowuje ekspert Futuresource Consulting.