Adwokaci przeciwko ACTA
ACTA może prowadzić do ograniczenia wolności słowa i ingerencji w prawa jednostki – stwierdza Okręgowa Rada Adwokacja w Katowicach. Apeluje do rządu o publiczną debatę dotyczącą porozumienia.

W oświadczeniu adwokaci wyrażają zaniepokojenie w związku z podpisaniem ACTA przez Polskę. Zwracają uwagę, że przepisy chroniące własność intelektualną muszą pogodzić skuteczność z przestrzeganiem praw i swobód obywatelskich, a z tym w przypadku ACTA nie jest najlepiej. Zdaniem prawników porozumienie antypirackie może prowadzić do ograniczenia wolności słowa, ze względu na ogólność i niejasność postanowień.
„Kontrowersyjność postanowień i procedur ACTA, brak precyzyjnie określonych konsekwencji jej przyjęcia dla obywateli, powinny skłaniać decydentów do zachowania szczególnej staranności i przejrzystości w trybie jej przyjęcia” – upominają śląscy adwokaci, wzywając rząd i eurodeputowanych do poddania ACTA szerokiej debacie publicznej.
Podobne aktualności
Koniec ACTA
Komisja Europejska wycofała z Trybunału Sprawiedliwości prośbę o opinię na temat umowy, dotyczącej zwalczania obrotu podrabianymi towarami. Oznacza to, że ACTA nie będzie obowiązywać w UE.
ACTA odrzucone
Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów odrzucił ACTA, co zapewne oznacza koniec traktatu w obecnej formie. Zwolennicy porozumienia antypirackiego są oburzeni.
Ważą się losy ACTA
O ACTA zrobiło się ciszej, ale wkrótce zapadną kluczowe decyzje. Walka o traktat przeniosła się z ulic do Europarlamentu. Prawdopodobnie w lipcu odbędzie się głosowanie w tej sprawie.