Warszawski sąd ustanowił zabezpieczenie roszczenia niepieniężnego, na rzecz podmiotu będącego obligatariuszem obligacji wyemitowanych przez Action – poinformowała spółka.

Postanowienie wydano przed wszczęciem postępowania w sprawie o ustalenie, że uprawnionemu przysługuje prawo do 73,92 tys. akcji Actionu serii D.

Chodzi o konwersję na akcje wierzytelności z obligacji, przewidzianą w układzie z wierzycielami.

240 obligacji

Otóż 240 obligacji o wartości nominalnej 10 tys. zł każda (w sumie 2,4 mln zł) według stanu na 15 grudnia 2020 r., gdy zakończyło się postępowanie sanacyjne Actionu, posiadał inny podmiot niż ten, na rzecz którego zabezpieczono roszczenie (poprzednik uprawnionego), a następnie zostały one zbyte.

Rozstrzygnięcie o zabezpieczeniu polega na zakazaniu Actionowi składania oświadczeń woli wobec Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, które obejmowałoby zobowiązanie KDPW do tego, aby na rzecz poprzednika uprawnionego zapisać ww. 73,92 tys. akcji serii D.

Natomiast w odniesieniu do poprzednika uprawnionego zabezpieczenie obejmuje zakaz wykonywania praw oraz rozporządzania (w tym zbywania i obciążania) ww. 73,92 tys. akcji.

Dwa tygodnie na powództwo

W orzeczeniu wyznaczono dwutygodniowy termin do wytoczenia powództwa przeciwko spółce i poprzednikowi uprawnionego o roszczenie objęte zabezpieczeniem.

Transakcje uprawnionego z jego poprzednikami dotyczące sprzedaży łącznie 348 obligacji Actionu są jedynymi transakcjami, w ramach których powstał spór między stronami – informuje spółka. Poza tym nie zgłoszono zastrzeżeń dotyczących uprawnień do emisji akcji serii D.

Układ z wierzycielami przewiduje spłatę należności w 5 grupach uprawnionych. Action rozpoczął regulowanie długu restrukturyzacyjnego w styczniu br.