Action analizuje możliwości przejęć, które wzmocnią jego biznes e-commerce – poinformował prezes Piotr Bieliński na konferencji wynikowej spółki. Na razie jednak w jego ocenie oczekiwania finansowe podmiotów, które są w kręgu zainteresowania firmy, są zbyt wysokie po dwuletniej hossie w e-handlu. Prezes liczy, że z czasem będą się jednak zmniejszać.

„Rozglądamy się za akwizycjami, ale tamten rok tak rozpuścił e-commerce, że wyceny są z Księżyca. Myślę, że warto poczekać kolejny rok, by coś przejąć” – mówił lider grupy.

Bez uzależnienia od dużych odbiorców

E-commerce stał się filarem biznesu Actionu po restrukturyzacji. Strategia jest taka, że jest więcej sprzedaży rozdrobnionej i wysyłek do mniejszych e-sklepów, przez co firma z Zamienia unika uzależnienia od jednego dużego odbiorcy. Wymaga to jednak dostosowania logistyki.

„Wysłać TIR-a notebooków do retailu to jest jedno kliknięcie. Zrobić to samo dużą liczbą mniejszych wysyłek trzeba się sporo napracować” – zauważa prezes.

Według danych firmy w I kw. 2022 r. ilość wysyłek do odbiorców końcowych wrosła o 187 proc. r/r, do 107,7 tys. szt. z 37,5 tys. przed rokiem.

Sprzedaż e-commerce w Action jest to zarówno biznes B2B jak i B2C. Większość obrotów spółka generuje za granicą.

E-commerce zwiększa marże

„Liczę na podwojenie sprzedaży B2C. Mamy narzędzia, Sferis rośnie, Krakvet rośnie. Marża na B2C zbliża się do 10 proc. sprzedaży” – zapewnił prezes.

W całościowym ujęciu grupa Action w I kw. 2022 r. wypracowała 8,8 proc. marży brutto na sprzedaży wobec 8,4 proc. rok wcześniej.

„Rozwój e-commerce na rynku europejskim pozwala nam koncentrować się na marży”– stwierdził wiceprezes Sławomir Harazin. Jak zapewnił, współpraca w Europie przekłada się na wyższe marże.

Action twierdzi również, że w I kw. 2022 r. liczba klientów w kanale e-commerce B2C zwiększyła się prawie trzykrotnie r/r.

Action na Allegro, Shopee, Mall…

Jak poinformowano na konferencji, Action ma już 20 tys. aukcji jest wystawionych na Allegro. Zgodnie z zapowiedzią spółki. działają już pierwsze sprzedaże na Shopee (azjatyckiej platformie e-commerce, która niedawno weszła do Polski).

„Wystawiamy to, co się dobrze sprzedawało na Allegro. Nauka nie idzie w las” – mówi szef grupy.

Jak poinformował, w planie jest wchodzenie z biznesem e-commerce na jeden kolejny portal aukcyjny na kwartał, w Polsce i poza Polską. Przykładowo w lipcu br. Action zamierza wystartować na platformie Mall na Czechy i Słowację (jest to platforma niedawno przejęta przez Allegro, natomiast Action pojawi się tam niezależnie od tej transakcji).