DM BOŚ podniósł cenę docelową akcji Actionu z 20,70 zł do 22,60 zł. Podtrzymał rekomendację „kupuj”. W dniu wydania rekomendacji cena wyniosła 13,30 zł, a 8 grudnia br. na zakończenie notowań za papiery Actionu płacono 14,35 zł.

Analiza wskazuje na wyższe od oczekiwań zyski w br. oraz na korzystne warunki na rynku dla dystrybutora, które zdaniem analityków utrzymają się w przyszłym roku.

Z kolei niedostateczna podaż produktów, związana z globalnymi brakami komponentów, pozytywnie wpływa na marże firmy – zauważa DM BOŚ. Dom maklerski przewiduje, że ten pozytywny dla spółki czynnik pozostanie w grze co najmniej w I poł. 2022 r.

Będzie dobrze co najmniej przez kilka kwartałów

„W I-III kw. 2021 roku spółka kontynuowała dobrą passę i notowała dwucyfrowy wzrost swoich wyników w ujęciu rok/rok. Naszym zdaniem, Action pozostanie beneficjentem korzystnych warunków, które powinny się utrzymać na rynku przynajmniej przez kilka kolejnych kwartałów (niedobory produktów umożliwiające realizację wysokich marż zysku brutto na sprzedaży)” – stwierdza raport.

Firma z Zamienia powinna być beneficjentem przyspieszonej cyfryzacji. Ponadto zyskuje dzięki rozwojowi swoich e-sklepów, planuje dalszą ekspansję na rynki zagraniczne. DM BOŚ uważa również, że wpływ Polskiego Ładu na biznes spółki będzie pozytywny.

Polski Ład pomoże Actionowi

„Przyjęta zasada „digital by default” (domyślnej cyfrowości) komunikacji między obywatelami a aparatem administracji
z pewnością zaowocuje nowymi przetargami na sprzęt IT (na przykład w sądownictwie), a rosnący dochód rozporządzalny mniej zarabiających konsumentów może pozytywnie odbić się na wydatkach na sprzęt komputerowy czy sprzętu AGD”.

Z drugiej strony wskazano na rosnącą presję na koszty pracy.

Polski rynek dystrybutorów powinien zachować się dobrze
„Ryzyko dla prognoz finansowych. Umiarkowane. Zważywszy na ciągle przyzwoity oczekiwany wzrost PKB w 2022 roku, rosnący dochód rozporządzalny i utrzymujący się wysoki popyt na sprzęt IT w przyszłym roku, polski rynek dystrybutorów sprzętu komputerowego powinien zachowywać się relatywnie dobrze i notować dodatnią dynamikę r/r. Ponadto marżom zysku brutto na sprzedaży spółki powinny sprzyjać braki towarowe, które powinny się utrzymać przynajmniej w I połowie 2022 r.” – stwierdza DM BOŚ.

2,3 mld zł sprzedaży w 2021 r.

Analitycy przewidują, że w całym 2021 r. Action wypracuje 2,33 mld zł sprzedaży, 111,1 mln zł EBIDTA (to o 68 proc. więcej niż przewidywała poprzednia prognoza) i 87,9 mln zł zysku netto. Tutaj prognoza wzrosła o 56 proc.

Wartość długu netto wyniesie 11,5 mln zł w 2021 r. To z kolei o 70 proc. mniej niż wcześniej zakładali analitycy.

W 2022 r. sprzedaż Actionu powinna wzrosnąć do 2,51 mld zł, jednak zysk netto zmniejszy się do 45,5 mln zł.

Z kolei w 2023 r. przychody mają sięgnąć 2,67 mld zł, a zysk netto 46,5 mln zł.