Acer ogłosił, że zawiesza działalność w Rosji. Informując o decyzji powołuje się na „ostatnie wydarzenia”. Nie wyjaśnił, o jakie konkretnie chodzi.

„Ze względu na ostatnie wydarzenia, Acer zdecydował się zawiesić swoją działalność w Rosji” – oświadczyła firma w ostatni piątek, w 44 dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Koniec ze sprzedażą

Biuro Acera w Rosji pozostaje jednak otwarte „dla podstawowych celów informacyjnych i usługowych, ale nie obsługuje już żadnych transakcji sprzedaży” — według zapewnień rzecznika firmy.

Producent dodał jedocześnie, że jego „myśli są z osobami dotkniętymi katastrofą i współpracuje z kilkoma międzynarodowymi agencjami i organizacjami pozarządowymi w zakresie pomocy humanitarnej”.

Jak wynika z listy Uniwersytetu Yale, z producentów PC działalność w Rosji nadal kontynuuje tajwański Asus oraz chińskie Lenovo. Obie firmy nie komentują tych informacji.

Asus: zastój w Rosji

W połowie marca br. Asus informował o zastoju w dostawach do Rosji, co wynikało z problemów z logistyką i płatnościami – według wyjaśnień firmy.

„Sytuacja [na Ukrainie] w połączeniu ze złożonymi wyzwaniami w ramach łańcuchów dostaw, logistyki i bankowości oraz innymi czynnikami, spowodowała zastój w dostawach na rynek rosyjski” – napisała firma na Twitterze.

Kilka dni wcześniej ukraiński wicepremier i minister cyfryzacji, Mychajło Fedorow, w liście do szefa Asusa, Jonneya Shiha, apelował o wycofanie się producenta z Rosji: „Rosjanie nie mają moralnego prawa używać waszej doskonałej technologii! Jest dla pokoju, nie dla wojny!

HP, Dell, Apple już nie sprzedają w Rosji

Acer dołączył, jak wynika z oświadczenia, do amerykańskich marek komputerów, jak Apple, Dell i HP, które ogłosiły zawieszenie sprzedaży w Rosji niedługo po wybuchu wojny.

To trudna decyzja biznesowa, którą musi podjąć firma, ale jest słuszna. Byłem rozczarowany, że tak długo trwało zawieszanie działalności Acera w Rosji” – komentuje Mike Turicci, szef amerykańskiego integratora NCS Technologies w CRN USA – „To niewielka cena, kiedy się widzi, co znoszą Ukraińcy”.

Według Statista Acer miał drugi co do wielkości udział w sprzedaży w Rosji w IV kw. 2021 r. z udziałem 16,8 proc., za Lenovo (z 18,5 proc.) i przed Asusem (15,6 proc.).

Według Canalys rynek rosyjski odpowiadał w 2021 r. za trochę ponad 7 proc. udziału w sprzedaży komputerów w regionie EMEA (licząc łącznie z tabletami), czyli 9,9 mln szt. Dla porównania polski rynek miał ok. 3 proc., a ukraiński 1,25 proc.

W 2021 r. największe udziały w sprzedaży w Rosji (komputerów i tabletów łącznie) mieli: Apple (17,1 proc.), Lenovo (16,5 proc.), HP (15 proc.), Asus (9,1 proc.) i Acer (8,6 proc.) – według Canalysa.

Czyli tylko po Apple’u, HP i Acerze, nie licząc Della i mniejszych marek, pozostali mają wojenną okazję przejąć ok. 40 proc. rynku.

Według raportu Yale ponad 600 firm różnych branż wstrzymało lub ograniczyło działalność w Rosji w różnym stopniu.