Według ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu legalizowania obrotu na „karuzelach” przestępcy tworzyli sieć spółek buforów i słupów. Towar przechodzący przez polskie firmy trafiał do podmiotów zagranicznych, a następnie poprzez inne kraje Unii wracał do Polski. Według ABW zajmująca się wyłudzeniami VAT-u Prokuratura Okręgowa w Olsztynie oceniła straty Skarbu Państwa na co najmniej 70 mln zł.
 
Agenci rozpracowali m.in. grupę przestępczą działającą na międzynarodową skalę. Wyłudzała VAT, wykorzystując w tym celu firmy z Polski, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji i Niemiec. Straty fiskusa oszacowano na minimum 46,5 mln zł. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Zarzuty usłyszało 11 osób, w tym jednej przypisuje się kierowanie nielegalnym biznesem. W trakcie postępowania zabezpieczono majątek na kwotę 11 mln zł.

ABW wykryło również proceder prania pieniędzy pochodzących z wyłudzeń, na sumę ok. 17 mln. euro, Skarb Państwa stracił ok. 6 mln. zł. Jak dotąd zatrzymano 6 osób podejrzanych o pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw w obrocie elektroniką, zwłaszcza telefonami komórkowymi.

W 2014 r. kontrola skarbowa zakończyła 157 postępowań wobec podmiotów z branży elektronicznej. Stwierdzono wyłudzenia VAT-u na kwotę blisko 1,5 mld zł. W br. skarbówka naliczyła blisko 300 mln zł niezapłaconego podatku spółce GPS Konsorcjum, która handlowała telefonami.

Wyłudzeniom VAT na elektronice ma zapobiec wprowadzenie odwrotnego obciążenia VAT (podatek odprowadza fiskusowi nabywca) w handlu telefonami, laptopami, tabletami i konsolami do gier. Przepis wejdzie w życie 1 lipca br.