AB wyemituje 3,5-letnie obligacje o łącznej wartości 80 mln zł. Bank Pekao zakończył już budowę księgi popytu. Spółka informuje o dużym popycie ze strony inwestorów instytucjonalnych na wszystkie oferowane 8 tys. walorów o wartości nominalnej 10 tys. zł każdy.

Emisja została zaplanowana na 18 sierpnia br. Odsetki będą wypłacane co pół roku w oparciu o 6-miesięczny WIBOR, powiększony o marżę 2,6 pkt proc. To o 0,1 pkt więcej, niż w poprzedniej emisji z 2022 r. Wykup obligacji nastąpi 18 lutego 2027 r. Papiery te – tak jak dotychczasowe – mają być notowane na rynku Catalyst na GPW.

Zostaną one zaoferowane w ramach programu emisji, wprowadzonego w 2014 r. Przewiduje on maksymalną kwotę obligacji na poziomie 270 mln zł.

Obecnie z 270-milionowego limitu wrocławska spółka ma wykorzystane 110 mln zł.

W dniu 10 października 2023 r. mija termin wykupu 4-letnich obligacji o sumarycznej wartości 80 mln zł. Aktualnie są one oprocentowane na poziomie 9,45 proc. (WIBOR 6M + 2,5 proc. marży).

Z tym że AB planując nową emisję zdecydowało się na odkupienie części tych papierów, o wartości 11,05 mln zł (zatem do października pozostanie z tej emisji niecałe 69 mln zł).

Natomiast 10 lipca 2026 r. to dzień wykupu 4-letnich obligacji o wartości 30 mln zł. Ich aktualne oprocentowanie to 9,29 proc.

AB w I kw. 2023 r. (III kw. roku finansowego 2022/2023) wypracowało 3,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży (+6 proc. r/r) i 32 mln zł zysku netto (+4 proc. r/r). Dług netto do EBIDTA spadł r/r z 1,36 proc. do 0,8 proc. Zadłużenie finansowe netto na koniec marca br. wyniosło 179,6 mln zł wobec 290,7 mln zł przed rokiem. W końcu I kw. br. Grupa AB miała 68 mln zł gotówki.

„Dywersyfikacja źródeł finansowania wpisuje się w naszą strategię, dlatego – nawet pomimo zabezpieczenia finansowania działalności źródłami bankowymi – jesteśmy aktywni na rynku obligacyjnym” – komentuje prezes AB, Andrzej Przybyło.