AB stale pracuje nad rozwojem w różnych kierunkach, zarówno jeśli chodzi o rozwój organiczny, jak i ewentualne przejęcia – poinformował wiceprezes ds. finansowych AB, Grzegorz Ochędzan na konferencji wynikowej.

Co do przejęć, to nic się nie zmieniło w ostatnim kwartale. Przyglądamy się różnym podmiotom. Decyzje, które podejmiemy, będą bardzo wyważone i przemyślane” – zaznacza dyrektor finansowy. Jak zauważa, rozważne podejście jest konieczne, bo bardzo mały odsetek przejęć udaje się. „Przejęcie ATC jest jedną z tej wąskiej grupy udanych akwizycji” – mówi CFO.

ATC to działająca w Czechach i na Słowacji grupa, obejmująca spółki dystrybucyjne jak i własną produkcję PC i sieć detaliczną, przejęta przez AB w 2007 r. za cenę ok. 100 mln zł. Zakup umożliwił osiągnięcie przez AB pozycji największego dystrybutora IT w Polsce, Czechach i na Słowacji.

W ciągu 3 kwartałów roku finansowego 2022/2023 (do 31 marca 2023 r.). Grupa AB osiągnęła w Czechach 4,6 mld zł przychodów, a na Słowacji ponad 0,5 mld zł, podczas gdy w Polsce 7 mld zł.