Budowę centrum logistycznego AB zakończono w maju br., potem nastąpiło jego wyposażanie i przeprowadzka z magazynu we Wrocławiu. Powierzchnia obiektu wynosi 27 tys. m kw. (2,5 raza więcej niż dotychczasowy magazyn AB). Można go powiększyć. Maksymalna liczba SKU wyniesie 187 tys. W Magnicach zainstalowano system zarządzania magazynem (WMS), który jest autorskim rozwiązaniem specjalistów z AB. Według dystrybutora umożliwi on wysyłkę 120 tys. produktów dziennie (4 razy więcej niż „stary” magazyn). We wnętrzach centrum logistycznego zamontowano 5 km przenośników, 4 pomosty magazynowe, a na zewnątrz zbudowano 19 doków przeładunkowych dla samochodów dostawczych.

Nowy magazyn ma m.in. obsłużyć rosnący rynek e-handlu. Zwiększa możliwości AB w zakresie usług dropshippingu, czyli obsługi logistycznej sprzedaży w sklepach internetowych. Polega on na tym, że towar kupiony w e-sklepie jedzie do klienta bezpośrednio z magazynu AB. Wysyłkę ma usprawnić pick to the box – automatyczny system do pakowania i wysyłania przesyłek kartonowych. Zastosowano także rozwiązanie cartoon flow – rolki na lekko pochyłych półkach regałowych, dzięki którym po zdjęciu pierwszego z brzegu kartonu, kolejne same przesuwają się dalej.

Przez kilka najbliższych tygodni będą funkcjonować równolegle dwa magazyny dystrybutora: dotychczasowy we Wrocławiu i nowy w Magnicach, w co ma zapewnić ciągłość dostaw.