98 proc. przedsiębiorstw korzysta z multicloud
Liderzy IT masowo decydują się na usługi wielu dostawców chmurowych. Wyjaśniono, skąd ten fenomen i co będzie dalej.

Suwerenność danych i optymalizacja kosztów generują popyt – według odpowiedzi.
Model multicloud na dobre zagościł w korporacyjnych systemach IT – wynika z badania 451 Research na zlecenie Oracle Cloud Infrastructure.
Jak się okazuje, niemal każdy projekt w chmurze to multicloud.
Aż 98 proc. ankietowanych przedsiębiorstw korzysta lub planuje korzystać z co najmniej dwóch dostawców infrastruktury chmurowej, a 31 proc. z czterech lub więcej.
Natomiast 96 proc. firm korzysta lub planuje korzystać z co najmniej dwóch dostawców w modelu SaaS, a 45 proc z pięciu lub więcej.
Jak wyjaśniono, strategia wielochmurowa umożliwia działom IT lepsze zaspokojenie specyficznych potrzeb różnych zespołów w firmie.
Co stoi za popytem
Dwa najważniejsze czynniki decydujące o strategiach wielochmurowych w przedsiębiorstwach to suwerenność danych (41 proc.) i optymalizacja kosztów (40 proc.).
Kolejnymi są: elastyczność biznesowa i innowacyjność (30 proc.), najlepsze w swojej klasie usługi i aplikacje w chmurze (25 proc.) oraz obawy związane z uzależnieniem od jednego dostawcy (25 proc.).
Jak firmy będą używać wielu chmur
Nadmiarowość danych (54 proc.) to najbardziej oczekiwany przypadek użycia w przyszłości, a następnie mobilność danych (49 proc.) i optymalizacja kosztów w chmurach publicznych (42 proc.).
Działy IT planują również wykorzystanie strategii wielochmurowych do ograniczenia ryzyka dla środowiska IT (40 proc.) oraz zwiększenia ekspansji geograficznej lub wolumenu świadczenia usług (38 proc.).
„Organizacje starają się uzyskać odpowiednią kombinację rozwiązań i możliwości, których potrzebują do efektywnego działania” – komentuje Melanie Posey, dyrektor ds. badań w 451 Research.
„Multicloud pozostanie z nami na zawsze. Przedsiębiorstwa wybierają ten model ze względu na korzyści, jakie zapewnia w wielu zastosowaniach biznesowych i operacyjnych, takich jak elastyczność prowadzenia działalności lub dostęp do najlepszych w swojej klasie technologii” – twierdzi dyrektor.
———————————————————-
W badaniu pytano 1500 respondentów z firm zatrudniających ponad 1000 pracowników w Ameryce Północnej lub ponad 500 pracowników w innych regionach.
Podobne aktualności
Chmura Krajowa zmienia się w OChK. Celuje w 300 mln zł obrotu
Operator ma nowe logo i stronę internetową. W 2023 r. chce znacznie zwiększyć przychody.
Sieć zarządzana w chmurze będzie warta 36 mld dol.
Wzrosną zwłaszcza wydatki na chmurę prywatną - według prognozy.
ChatGPT pomoże inwestycjom w serwery AI
Wielu dostawców chmurowych rozpoczęło inwestycje na dużą skalę w sprzęt obsługujący sztuczną inteligencję - twierdzi TrendForce.