9,6 proc. ogłoszeń o pracę w branży IT wymaga umiejętności AI
W dwóch sektorach zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami AI wyraźnie rośnie.

Pracownicy znający narzędzia AI zarabiają średnio 56 proc. więcej niż osoby bez tych umiejętności.
Udział ogłoszeń o pracę wymagających umiejętności związanych z narzędziami AI w Polsce wzrósł do 2,5 proc. w 2024 r. Wydaje się to niewiele, jednak to największy udział od 2018 r. – twierdzi PwC.
Liczba ogłoszeń o pracę z oczekiwaniem umiejętności AI wyniosła 52 tys. To spadek ze szczytu w 2022 r. (56 tys.). Rok 2024 pokazuje więc powrót do tendencji wzrostowej z lat 2018 do 2021 r.
Jakie branże potrzebują umiejętności AI
Zapotrzebowanie na kompetencje związane ze sztuczną inteligencją wzrosło we wszystkich branżach. Najbardziej w firmach z sektora usług ICT (z 2,0 proc. w 2018 r. do 9,6 proc. w 2024 r.) i usług profesjonalnych (z 0,7 proc. w 2018 r. do 4,0 proc. w 2024 r.) – tak ustaliło PwC.
Warto dodać, że w kraju największym pracodawcą jest przemysł, aczkolwiek jego udział w rynku pracy maleje. Za nim są firmy z sektora usług profesjonalnych, a dalej branża ICT.
Więcej AI, więcej pracy dla ludzi
Co istotne, AI przyczynia się do większej liczby ofert pracy, a nie ich spadku, jak się wcześniej obawiano. Liczba stanowisk z – jak to określono w raporcie – dużą stycznością z narzędziami sztucznej inteligencji zwiększyła się średnio o 235 proc. w latach 2019-2024. W przypadku stanowisk z „mniejszą stycznością” przeciętny wzrost wyniósł 76 proc. Największy zaobserwowano wśród specjalistów ICT.
Przewiduje się, że coraz szersza implementacja AI nie doprowadzi do spadku liczby ofert pracy. Raczej zmusi polskich pracowników do nabycia nowych kompetencji.
Dane pokazują, że prace wspomagane przez sztuczną inteligencję odnotowały wyższy wzrost liczby ofert (średnio +195 proc.), niż te w pełni zautomatyzowane (+182 proc. r/r). Wyjątkami są sektory usług ICT, przemysłowy i budowlany, gdzie oferty zatrudnienia związane z automatyzacją przewyższają te związane ze wspomaganiem przez AI.
56 proc. lepsza płaca za kompetencje AI
Natomiast z globalnego badania PwC wynika, że pracownicy znający narzędzia AI zarabiają średnio 56 proc. więcej niż osoby bez tych umiejętności w 2024 r. Jest to więcej niż podwojenie średniej różnicy stawek, która wyniosła 25 proc. w 2023 r. Ponadto według raportu sektory z największą stycznością z narzędziami AI zanotowały w 2024 r. trzykrotnie większy wzrost przychodów na 1 pracownika niż branże z najmniejszą stycznością.,
——————————————————————————
Dane zawiera polska edycja badania PwC “2025 Global AI Jobs Barometer”.
Podobne aktualności
84 proc. polskich prezesów uważa, że modernizacja sieci zwiększy przychody
Szefowie IT w kraju wierzą, że odpowiednia infrastruktura może nie tylko zapewnić ciągłość działania, ale też przełoży się na wartość biznesową w przyszłości.
Sztuczna inteligencja: więcej marketingu niż rozumu
Choć szefowie firm pracujących nad rozwojem sztucznej inteligencji twierdzą, że już niebawem dorówna ona ludziom, to niezależni badacze studzą ten entuzjazm.
Trzykrotny wzrost inwestycji w start-upy AI w 2025 roku, do 73 mld dol.
Główni inwestorzy podwajają długoterminowe inwestycje w dobrze prosperujące jednorożce AI.