Umiarkowane lub silne obawy dotyczące bezpieczeństwa w chmurze zgłasza aż 96 proc. firm, co wskazuje, że cyberbezpieczeństwo stało się ich priorytetem. Mianowicie 61 proc. respondentów przewiduje, że ich budżet na ochronę środowisk chmurowych wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy – średnio o 37 proc. Decyzja ta wynika z chęci ochrony danych jak i konieczności dostosowania się do przepisów – według raportu Fortinetu.

Wyzwania bezpieczeństwa, techniczne i kadrowe

Największe obawy budzą kwestie bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami (59 proc.), które znacznie spowalniają proces wdrażania strategii wielochmurowych. Przeszkodą są również wyzwania techniczne (52 proc.), braki kadrowe i niewystarczające środki finansowe (49 proc.).

Aż 93 proc. respondentów stwierdziło, że odczuwa umiarkowany lub znaczny niepokój z powodu braku specjalistów od ochrony chmury.

Uproszczenie i automatyzacja pomogą w ochronie

Według raportu 78 proc. firm pracuje w środowiskach wielochmurowych i hybrydowych. Ponieważ charakteryzują się one dużą złożonością, ich zabezpieczanie jest trudne. Aż 95 proc. firm uważa, że platforma z centralnym panelem zarządzania pomogłaby chronić dane w sposób spójny i kompleksowy.

Firmy preferują środowiska hybrydowe i wielochmurowe

Z badania wynika, że 43 proc. ankietowanych firm korzysta z hybrydy chmury i lokalnego centrum danych, podczas gdy 35 proc. posiada strategię wielochmurową. Liczby te ukazują niewielki wzrost popularności obu rozwiązań w porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat, gdy 39 proc. przedsiębiorstw korzystało z chmury hybrydowej, a 33 proc. ze środowisk wielochmurowych.

Chmura nie jest już przy tym postrzegana jako innowacja. Firmy są dobrze zaznajomione z zaletami z jej wdrożenia i korzystają z nich w projektach IT.

Firmy zdają sobie sprawę nie tylko z zalet, ale i z zobowiązań wynikających z użytkowania środowisk chmurowych. Obejmujące je strategie muszą bowiem uwzględniać kwestie bezpieczeństwa, których istotność zwiększyła się wraz z pojawieniem się nowych cyberzagrożeń bazujących na sztucznej inteligencji. Konieczne stało się więc wdrażanie ulepszonych środków ochrony” – podkreśla Jolanta Malak, dyrektor Fortinetu w Polsce.

———————

Raport „Fortinet 2024 Cloud Security” bazuje na badaniu przeprowadzonym wśród 927 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z całego świata.