Fachowcom od IT i telekomunikacji to co robią sprawia chyba wiele radości, skoro 86 proc. z nich twierdzi, że jest zadowolonych z pracy w swojej firmie – według badania nowej edycji „Monitora rynku pracy” Randstad. Nie podoba się jedynie 6 proc. pytanych.

20 proc. zmieniło firmę w tym roku

Ludzie z branży ostatnio trzymają się jednak swoich posad bardziej, niż na przełomie 2021 r. i 2021 r.

Otóż 20 proc. ankietowanych pracowników IT i telekomunikacji zmieniło pracodawcę w ciągu minionych 6 miesięcy.
Tymczasem w badaniu z końca 2020 r. 29 proc. pytanych twierdziło, że zmieniło pracodawcę w okresie poprzedniego półrocza.

Najważniejsze atuty nowego pracodawcy

Najczęstszym powodem zmian jest wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (45 proc. odpowiedzi dla wszystkich branż), ale kandydatów znacznie bardziej przyciąga korzystaniejsza forma zatrudnienia w nowej firmie – wskazało na nią 40 proc. ankietowanych, wobec 30 proc. w I kw. br. Trzeci istotny czynnik to niezadowolenie z obecnego pracodawcy (31 proc.).

30 proc. liczy się z ryzykiem, że z nich zrezygnują

Pracownicy IT i telekomunikacji wykazują również obecnie większy optymizm niż na początku br., jeśli chodzi o szanse na utrzymanie pracy jak i na znalezienie nowej w razie problemów.

Otóż utraty pracy w najbliższych miesiącach obawia się 30 proc. ludzi z branży ICT, w tym 12 proc. uważa, że takie ryzyko jest duże.

Obawa o własną posadę jest więc mniejsza niż pół roku temu, gdy 15 proc. ankietowanych uważało, że ryzyko utraty pracy jest duże.

Widzą lepsze perspektywy nowej pracy

Jednak nawet gdyby trzeba było pożegnać się z firmą, aż 84 proc. ankietowanych pracowników ICT jest przekonanych, że znajdzie jakąkolwiek pracę w ciągu 6 miesięcy (pół roku temu uważało tak 79 proc.). Natomiast 62 proc. respondentów wierzy, że w razie utraty aktualnej pracy będzie miało nawet lepszą posadę niż obecnie.

—–

Badanie do raportu Randstad „Monitor rynku pracy” (44 edycja) przeprowadzono w czerwcu br.