IT jest wśród najczęściej rekrutujących branż – według Pracuj.pl. Otóż 7 proc. ofert z 556,5 tys. zamieszczonych na portalu w 2019 r. (czyli 39 tys.) pochodziło od firm z tego sektora. Największe zapotrzebowanie na fachowców jest w bankowości i finansach (11 proc.).

Jak zauważono, zestawienie wskazuje na zainteresowanie specjalistami IT w wielu branżach – nie tylko wśród pracodawców z sektora nowych technologii. Liczba poszukiwanych ekspertów w tej dziedzinie (15 proc.) jest bowiem ponad dwukrotnie większa, niż udział firm IT w całej puli ogłoszeń na Pracuj.pl. Oznacza to w sumie 83,5 tys. ofert pracy dla specjalistów IT w 2019 r. Tym samym znaleźli się oni w top 3 najczęściej poszukiwanych pracowników w 2019 r. Większe zapotrzebowanie odnotowano na ekspertów od obsługi klienta oraz od handlu i sprzedaży. Popyt na fachowców IT utrzymał się na podobnym poziomie co rok wcześniej.

W raporcie "Rynek pracy specjalistów 2019" stwierdzono również, że pracodawcy najchętniej poszukują pracowników w styczniu, marcu i maju – wówczas pojawia się najwięcej ogłoszeń.