80 proc. firm zapłaci nawet 10 proc. więcej za zrównoważony produkt
Jedna trzecia zapowiada, że jest gotowa pożegnać dostawców, nie spełniających kryteriów ESG.
Na początku 2025 r. wejdą w życie wymogi unijnej dyrektywy CSRD
Blisko połowa (45 proc.) klientów korporacyjnych deklaruje, że jest skłonna zapłacić do 5 proc więcej za produkt lub usługę, spełniające wymagania zrównoważonego rozwoju. Natomiast 35 proc. jest gotowa zapłacić 5 – 10 proc. więcej – według europejskiego raportu Bain & Company.
Co istotne, firmy chcą zrezygnować z kontrahentów, którzy nie spełniają kryteriów ESG: jedna trzecia twierdzi, że jest na to gotowa, pozostałe dwie trzecie zapowiadają taki ruch w najbliższych 3 latach.
Przy czym 85 proc. dostawców w Europie utrzymuje, że spełnia wymagania ESG w mniejszym lub większym zakresie – według raportu Bain & Company.
Na początku 2025 r. wejdą w życie wymogi unijnej dyrektywy CSRD, czyli raportowania zrównoważonego rozwoju dla dużych firm. Jednak eksperci podkreślają, że w praktyce wpłynie to także mniejsze firmy – kontrahentów dużych graczy, gdyż ci będą oczekiwać od swoich dostawców spełnienia wymagań środowiskowych i ich kompetentnego raportowania.
PwC szacuje, że wymogi sprawozdawczości wynikające z CSRD już na początku obejmą w Polsce ok. 3,5 tys. podmiotów.
Podobne aktualności
6 proc. firm w Polsce jest w pełni gotowa na ESG
Jedna trzecia przedsiębiorców nadal nie wie, kiedy będzie miała obowiązek wysyłać raporty nt. zrównoważonego rozwoju.
325 mln zł grantów na zielone technologie dla MŚP
Dofinansowanie obejmuje m.in. zakup sprzętu i oprogramowania.
MŚP grozi utrata dużych kontrahentów z powodu ESG
Mniejsze firmy mogą mieć problem z gromadzeniem danych do raportów zrównoważonego rozwoju, jakich od 2025 r. będą wymagać od nich duzi gracze.