Prawie połowa menedżerów (45 proc.), którzy wdrożyli AI w swojej firmie, zapewnia, że w efekcie odnotowało wzrost przychodów, ograniczenie kosztów, bądź jedno i drugie – w badaniu EY przeprowadzonym w Europie. Wskazują najczęściej na poprawę w takich obszarach jak IT (35 proc.), marketing (30 proc.) i cyberbezpieczeństwo (27 proc.).

Te pozytywne dane nie przekładają się jednak na zmniejszenie obaw zatrudnionych. Aż 68 proc. uważa, że użycie AI będzie oznaczało mniejsze zapotrzebowanie na pracowników.

Pracowników trzeba przekonać, że AI jest dla nich

„Coraz istotniejszą kompetencją wśród pracowników stanie się umiejętność szybkiego wdrożenia się i sprawnego działania z narzędziami AI. Należy ich jednak do tego przekonać, stawiając człowieka w centrum zmian, o czym wiele przedsiębiorstw zapomina, skupiając się na aspektach technologicznych. W przeciwnym razie firma ryzykuje przeznaczenie znaczących budżetów na rozwiązania, których pracownicy nie chcą zrozumieć, bo boją się ich używać” – ostrzega Artur Miernik, partner w EY Polska, lider zespołu People Consulting.

Jak podkreśla, to na barkach liderów spoczywa odpowiedzialność w wytłumaczeniu zmian zespołowi firmy przez pryzmat korzyści.

Ponad połowa pracowników (53 proc.) zapytana, czy rozwój AI ma wpływ na wykonywaną przez nich pracę, odpowiedziała twierdząco. Większość (65 proc.) uważa przy tym, że część z wykonywanych przez nich zadań przejmie sztuczna inteligencja. Wśród kadry menedżerskiej takiego zdania jest 72 proc.

Większości firm brakuje wiedzy na temat sztucznej inteligencji

Mniej niż połowa (42 proc.) badanych menedżerów utrzymuje, że ich firma ma odpowiednią wiedzę, by wdrożyć narzędzia AI i efektywnie ich używać. Jednak 56 proc. zatrudnionych przyznaje, że nie podnosi swoich kompetencji w zakresie AI. Znacznie częściej dokształca się w tej dziedzinie kadra menedżerska (62 proc.) niż pracownicy na niższych szczeblach (36 proc.).


Badanie EY – European AI Barometer – zostało przeprowadzone w marcu br. na grupie 4741 osób w 9 europejskich krajach: Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Portugalii i Szwajcarii.