Aż 75 proc. organizacji dąży do konsolidacji dostawców zabezpieczeń w 2022 r. – według badania Gartnera. W 2020 r. takie deklaracje składało jedynie 29 proc. pytanych.

Jak tłumaczy analityk, szefowie ds. bezpieczeństwa są coraz bardziej niezadowoleni z nieefektywności w działaniu i braku integracji różnych zabezpieczeń.

Większość chcących konsolidować vendorów (65 proc.) zamierza w ten sposób lepiej się chronić. Istotną motywacją (29 proc.) jest też zmniejszenie wydatków na licencjonowanie.

Eksperci przestrzegają jednak, że optymalizacja kosztów nie powinna być głównym powodem konsolidacji. Kto chce po prostu zaoszczędzić, musi zredukować produkty, licencje i funkcje, a ostatecznie renegocjować umowy – radzą.

Dwa lata na konsolidację

Sugerują też, by zaplanować co najmniej dwa lata na konsolidację, ponieważ efektywne przeprowadzenie tego procesu i analiza kosztów wymaga czasu. Ważne jest również, aby spróbować przewidywać zakłócenia w razie fuzji i przejęć firm specjalizujących się w cyberbezpieczeństwie.

Dwie główne przeszkody
Organizacje, które nie przeprowadziły jeszcze konsolidacji dostawców zabezpieczeń, wskazały, że dwie główne przeszkody to: ograniczenia czasowe i zbyt sztywne partnerstwo z vendorami (po 34 proc. na każdą odpowiedź).

SASE i XDR to możliwości konsolidacji

Według badania ​​57 proc. organizacji współpracuje z mniej niż 10 dostawcami cyberbezpieczeństwa. Szukają optymalizacji dla mniejszej liczby dostawców w kluczowych obszarach, takich SASE i XDR.

Już 41,5 proc. respondentów planuje wdrożyć SASE w swoich organizacjach do końca 2022 r., a 54,5 proc. XDR.

„Liderzy ds. bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem muszą rozważyć XDR i SASE jako atrakcyjne opcje, aby rozpocząć swoją podróż konsolidacyjną” – uważa Dionisio Zumerle, wiceprezes w Gartnerze.

Szybciej rozwiązali problemy

Badanie wykazało, że 57 proc. organizacji szybciej rozwiązało zagrożenia bezpieczeństwa po wdrożeniu strategii XDR. Ponad połowa korzysta z SASE, aby uprościć zarządzanie siecią oraz polityką bezpieczeństwa i poprawić jego stan.

Aż 89 proc. ankietowanych chce, aby SASE i XDR współpracowały ze sobą. Szefowie ds. bezpieczeństwa zwykle decydują się utrzymać ich odrębność, z tym że tak by mogły współdziałać (46 proc. odpowiedzi), co pozwala na elastyczność w doborze funkcji.

——-

Ankieta została przeprowadzona online w marcu i kwietniu 2022 r. wśród 418 respondentów z Ameryki Północnej, Azji i Pacyfiku oraz EMEA.