Prawie trzy czwarte (74 proc.) firm z sektora IT, nowe technologie, telekomunikacja, planuje zwiększyć zatrudnienie w najbliższych trzech miesiącach (sierpień – październik br.) – według badania The Adecco Group w Polsce. To najwyższy wskaźnik wśród 12 analizowanych sektorów. Na drugim miejscu są usługi.

Co więcej, żaden z respondentów nie zamierza zmniejszać załogi. Natomiast 26 proc. ankietowanych przedsiębiorców z sektora ICT deklaruje, że utrzyma zatrudnienie na dotychczasowym poziomie.

Plany pracodawców z sektora ICT na sierpień – październik 2020 r. (według badania The Adecco Group)
26 proc. – utrzymanie zatrudnienia na obecnym poziomie
74 proc. – zwiększenie zatrudnienia
0 proc. – redukcja zatrudnienia

Uzupełnienie zespołów i rozwój biznesu celem rekrutacji

Pracodawcy ICT pytani o powody nowych rekrutacji w większości (66 proc.) odpowiadali, że celem jest uzupełnienie istniejących struktur. Natomiast pozostałe 44 proc. informowało, że rozbudowują zespoły w celu rozwoju i uruchomienia nowych projektów (w badaniu można było wskazać obie opcje).

Pod względem nastrojów sektor IT, nowe technologie, telekomunikacja wyróżnia się na plus wśród pozostałych badanych branż, gdzie średnio 54 proc. pracodawców zamierza utrzymać zatrudnienie w dotychczasowym kształcie, a 42 proc. chce je zwiększyć – głównie w celu uzupełnienia obecnych zasobów, ale też w związku z rozwojem biznesu. Zwolnienia w okresie sierpień – październik br. planuje 4 proc.

Co istotne, jak zauważano w raporcie, rozwój biznesu w różnych branżach oznacza rozszerzenie wykorzystywanych dotychczas kanałów dotarcia do klientów oraz oferty o rozwiązania realizowane online lub zdalnie.

Najsłabiej jest w takich branżach jak motoryzacja, HR, szkolenia i edukacja oraz FMCG, gdzie niewiele podmiotów planuje zwiększyć załogi.

„Dla wielu firm pandemia okazała się wyjątkową szansą na zdobycie cennych pracowników” – twierdzi Daniel Wocial, prezes The Adecco Group w Polsce, Czechach i na Słowacji. – „Ponownie rośnie zainteresowanie ekspertami obszaru IT i nowych technologii. Sprzyja temu wywołany pandemią rozwój technologii związanych z pracą zdalną, również w sektorze publicznym”.

Odbudowa zespołów po lockdownie

Jak zauważono w raporcie, plany pracodawców niekoniecznie oznaczają wzrost zatrudnienia w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wiele firm wraca do poprzedniej liczby pracowników, po tym jak w pierwszych tygodniach pandemii załamanie w biznesie skłoniło je do redukcji etatów.

Już niemal połowa firm korzysta z elastycznych form zatrudnienia i uważniej przygląda się rozwiązaniom pracy czasowej oraz outsourcingu.

Według raportu The Adecco Group w lipcu br. odnotowała 255 tys. ofert pracy. W takich branżach jak e-commerce, logistyka konsumencka oraz IT, liczba ofert okazała się większa o 10 do 20 proc. Odnotowano znaczący wzrost rekrutacji m.in. w IT, e-handlu, centra usług biznesowych i wyspecjalizowanych usługach jak outsourcing procesów.

Dane pochodzą z raportu The Adecco Group „Rynek pracy – plany pracodawców”, który został przygotowany na podstawie wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami firm w całej Polsce. Swoimi opiniami podzieliło się niemal 200 przedstawicieli biznesu, reprezentujących różne branże i regiony.