Zdecydowana większość (84 proc.) pracowników twierdzi, że kwestie cyberbezpieczeństwa są dla nich większym powodem do obaw niż rok temu, a 24 proc. bardziej niż rok temu obawia się popełnienia błędów, które mogłyby zagrozić cyberbezpieczeństwu w ich miejscu pracy.

Prawie trzy czwarte (72 proc.) pracowników europejskich MŚP twierdzi, że nie potrafią dostrzec i uniknąć cyberzagrożeń w pracy.

Rozwój AI zwiększa te obawy. Otóż 43 proc. respondentów wskazało AI, jako główny powód większego niż w ubiegłym roku zaniepokojenia, a 23 proc. nie jest w stanie dostrzec zagrożenia pochodzącego od AI, takiego jak phishing e-mailowy.  Natomiast 34 proc. uważa, że AI utrudni wykrycie potencjalnego cyberataku.

Mało szkoleń

Pomimo obaw i braku przygotowania, w ciągu ostatnich 2 lat pracownikom zapewniono jedynie minimalne szkolenia z bezpieczeństwa.

Mianowicie 41 proc. pracowników europejskich MŚP twierdzi w badaniu Sharpa, że nie przeszło żadnego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa zorganizowanego przez pracodawców, a 24 proc. w żadnym szkoleniu dotyczącym cyberzagrożeń.

„Istnieje niepokojąca dysproporcja między nasilającymi się obawami europejskich pracowników dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, a ich postrzeganą zdolnością do skutecznego radzenia sobie z cyberzagrożeniami w miejscu pracy. Technologia nieustannie ewoluuje, a szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa powinny dostosowywać się do tego tempa zmian” – mówi Roland Singer, wiceprezes IT Services, Sharp Europe.

————————————–

Badanie zostało przeprowadzone przez Censuswide od 30 października do 8 listopada 2024 r. i objęło 11 tys. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw z 11 krajów, w tym z Polski.