Według GUS z ERP w 2019 r. korzystało 28,5 proc. przedsiębiorstw w Polsce, zatrudniających minimum 10 pracowników. W porównaniu z 2017 r. wzrost wyniósł 2,4 pkt proc. Pod względem posiadania ERP jesteśmy na szóstym miejscu od końca w Unii Europejskiej, gdzie średnia to 34 proc.

ERP jest już jednak powszechny w dużych firmach w kraju – używa go 87,3 proc. takich przedsiębiorstw. Jednak niewiele ponad jedna piąta małych firm korzysta z takich systemów.

 

Ile przedsiębiorstw w Polsce używa systemów ERP (dane GUS za 2019 r.)

Małe firmy (10 – 49 pracowników) – 21,3 proc.
Średnie firmy (50 – 249 pracowników) – 53,9 proc.
Duże firmy (od 250 pracowników) – 87,3 proc.

 

Są również spore różnice między branżami. Np. w budownictwie tylko 15 proc. firm wdrożyło ERP, a w handlu i w przetwórstwie przemysłowym odpowiednio 31,6 proc. i 32,5 proc. Największe nasycenie ERP-ami, ponad 50 proc., cechuje sektor informacji i komunikacji oraz wytwarzanie i zaopatrywanie w energią elektryczną, gaz oraz wodę.

Gdzie będzie popyt

– Liczby nie mówią wszystkiego. Warto zastanowić się, czy wykorzystywane rozwiązania są aktualne, czy mówimy o starszych systemach, które swoją funkcjonalnością i kosztami utrzymania odstają np. od rozwiązań chmurowych – komentuje Karol Sudnik, prezes Xplus.

Uważa, że niski wskaźnik w budownictwie wynika z tego, że koniunktura w branży powodowała, że osoby zarządzające nie myślały o optymalizacji kosztów. Jednak to się może zmienić w obliczu spowolnienia.

– Duże pole do poprawy widzimy też w handlu i produkcji, czyli bardzo konkurencyjnych branżach. Szczególnie ta pierwsza coraz odważniej inwestuje w nowe technologie – twierdzi Karol Sudnik.
 
W najbliższym czasie znaczących wzrostów procentowych wykorzystania ERP w polskich przedsiębiorstwach, jednak coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że jeżeli przeoczy moment na cyfryzację, w przyszłości może sobie nie poradzić z konkurentami, którzy są w stanie podejmować kluczowe decyzje biznesowe w oparciu o stale aktualizowane i dokładne dane – uważa ekspert.

IDC wskazuje na trend przechodzenia na rozwiązania chmurowe, zwłaszcza w MŚP, gdzie stosunkowo niewiele przedsiębiorstw korzysta z ERP. Przewiduje się, że firmy będą sięgać po łatwe w konfiguracji i skalowalne rozwiązania.