Do warszawskiego sądu okręgowego trafił akt oskarżenia przeciwko 7 osobom (czterem mężczyznom i trzem kobietom) w sprawie wyłudzeń VAT w obrocie elektroniką. Były to głównie telefony komórkowe jednej z największych marek.

Jak utrzymuje bydgoska prokuratura, łączna kwota uszczupleń w zakresie VAT, spowodowanych działaniami podejrzanych, wyniosła 1,1 mld zł.

23 przestępstwa w latach 2012 – 2013

Prokurator zarzucił im popełnienie w latach 2012-2013 łącznie 23 przestępstw w zorganizowanej grupie przestępczej. Polegały na fikcyjnych transakcjach zakupu i dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz sprzedaży towaru w kraju i za granicę. Fikcyjnemu obrotowi towarów towarzyszyło składanie nieprawdziwych deklaracji podatkowych.

Według prokuratury w proceder było zaangażowanych kilkadziesiąt firm.

Karuzela kręciła się w kilku krajach

Zarzucone przestępstwa popełniono w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach, na Litwie, w Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz w Hong Kongu.

Śledztwo wykazało, że członkowie grupy uczestniczyli także w działaniach mających na celu zatarcie śladów pochodzenia wyłudzonych środków, poprzez m.in. wykonywanie poleceń nabycia udziałów w spółkach. podpisywania potwierdzających nieprawdę faktur, otwierania rachunków bankowych do dokonywania przelewów.

Przestępstwa wykryła skarbówka. Zebrany materiał dowodowy obejmuje ponad  450 tomów akt.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek oskarżonych – łącznie ponad 4,5 mln zł.

Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności (za pranie pieniędzy) i kary finansowe.