Aż dwie trzecie MŚP w zachodniej Europie (67 proc.) nie potrafi w pełni przystosować swoich systemów IT do pracy hybrydowej – według badania na zlecenie Dynabook Europe. Wynika  z niego, że taki model działania nadal nastręcza problemów europejskim przedsiębiorstwom w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i niezawodności.

Większość MŚP optymalizuje swoją działalność pod kątem pracy hybrydowej. Około połowa deklaruje, że wydaje więcej na IT niż w ub.r., zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie 54 proc. ankietowanych wskazało na zwiększenie wydatków w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. O zmniejszeniu budżetów na IT w br. informuje jedynie 22 proc. respondentów.

Priorytety inwestycji MŚP w IT w ciągu najbliższego roku:
cyberbezpieczeństwo (46 proc.)
rozwiązania chmurowe (46 proc.)
zdalne wsparcie IT (44 proc.).
wyposażenie pracowników w odpowiedni sprzęt (40 proc.).

Aż 64 proc. MŚP uważa, że decyzje dotyczące zakupu laptopów są obecnie ważniejsze niż przed pandemią. Ponad połowa wskazała na VDI (55 proc.) i edge computing (52 proc.).

Przestoje w IT zmorą pracy hybrydowej

Dla małych i średnich przedsiębiorstw przejście z tradycyjnego biura na hybrydowy model pracy wiąże się z wieloma wyzwaniami operacyjnymi.

Podczas tej zmiany, ograniczenie przestojów IT okazało się głównym wyzwaniem dla nieco ponad połowy (51 proc.) badanych. Prawie 50 proc. europejskich MŚP traci co najmniej 7 godz. miesięcznie na jednego pracownika z powodu przestoju IT. Odpowiada to 12 dniom w całym roku.

Tylko 16 proc. ma ludzi do obsługi pracowników

Tylko 16 proc. ankietowanych uważa, że posiada wystarczające zasoby IT do obsługi swoich pracowników. Pozostałym najczęściej brakuje personelu – wg 36 proc. chodzi o specjalistów bezpieczeństwem IT, a 34 proc. twierdzi, że braki dotyczą szerszego personelu IT. 

Bezpieczeństwo głównym problemem

Zdaniem 45 proc. pytanych małych i średnich przedsiębiorstw zapewnienie bezpieczeństwa IT jest największym wyzwaniem, z jakim musieli się zmierzyć podczas pandemii.

Wynik ten został podzielony pomiędzy bezpieczeństwo w sieci (24 proc.) i urządzeń (21 proc.). Wskazuje to na konieczność zabezpieczenia każdego elementu infrastruktury IT, od rdzenia sieci, aż po sprzęt w rękach pracowników. 

—————

Badanie, przeprowadzono na zlecenie Dynabook Europe we współpracy z Walnut Unlimited. Objęło ponad 1,2 tys. osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w zakresie IT w MŚP w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Belgii i Włoszech.