Pandemia tylko chwilowo wstrzymała wzrost wynagrodzeń w branży IT. W 2020 r. zaledwie 14 proc. ankietowanych zadeklarowało, że podniesiono im płace. W 2021 r. takich osób jest już 4-krotnie więcej, tj. 61 proc. – podaje Devire w raporcie „Branża IT 2021/22”. Niektórzy zarabiają ponad 30 tys. zł miesięcznie, ale apetyt płacowy rośnie.

Już jesienią 2020 r. zaobserwowano powrót presji płacowej, a stawki zaczęły kilkukrotnie przekraczać te sprzed pandemii.

Źródło: Devire

Według danych Devire zwiększyło się zwłaszcza zapotrzebowanie na specjalistów od technologii chmurowych i analityków danych, a także ekspertów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo sieci i rozwój aplikacji mobilnych.

Na tych stanowiskach zarobki rosną najszybciej i dla najbardziej doświadczonych (seniorów) sięgają nawet 30 tys. zł miesięcznie.

Podnosili wszystkim

Jednak w 2021 r. według obserwacji Devire każdy specjalista, bez względu na stanowisko, mógł liczyć na 10-15 proc. podwyżkę.

Wynika to przede wszystkim z rosnącego popytu na polskie usługi i produkty IT. W konsekwencji pracodawcy muszą jeszcze intensywniej walczyć o pracowników, aby zaspokoić potrzeby swoich klientów” – komentuje Agata Miller z Devire.

Spiralę wzrostu płac nakręca również fakt, że kandydaci uczestniczą teraz w kilku procesach rekrutacyjnych jednocześnie. Niektórzy otrzymują nawet kilkanaście ofert pracy w tygodniu. Często więc obecny pracodawca składa pracownikowi kontrofertę, a ta z kolei zazwyczaj zakłada podwyżkę.

10 stanowisk IT, dla których wynagrodzenia najbardziej wzrosły w 2021 r.

Prezentowane wynagrodzenia dotyczą pracowników na stanowiskach Mid/Regular. Są to najwyższe stawki oferowane dla tych ekspertów w porównaniu rok do roku, zatrudnionych w oparciu o kontrakt B2B.
Źródło: Devire

Blisko 50 proc. firm ma problemy z rekrutacją

Jak wynika z danych Digital Economy and Society Index, opublikowanych przez Komisję Europejską, blisko 50 proc. polskich firm ma dziś problem z rekrutacją talentów z sektora ICT.

W ocenie ekspertów przy obecnej luce kompetencyjnej pracodawcy muszą skupić się na budowaniu lojalności u zatrudnionych już pracowników. Może to być ogromnym wyzwaniem, ponieważ dla przeważającej części ludzi IT głównym motywatorem do zmiany pracy jest wynagrodzenie – przyznaje tak 62 proc. ankietowanych.

Są zadowoleni z płacy, ale poszukają nowej pracy

Z badania wynika, że mimo iż większość specjalistów IT jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia (91 proc.), to aż 42 proc. planuje zmienić pracę w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Wynagradzają fachowców kosztem zysków

„Wciąż jest wielu pracodawców, którzy – choćby kosztem niższych zysków – są w stanie dopłacić za odpowiednie kompetencje. Nawet firmy posiadające sztywną politykę wynagrodzeń i podwyżek w 2021 roku „odkręcały kurek” dla zespołów IT, w obawie o utratę pracowników, a i to nie zawsze gwarantowało sukces”– podsumuje Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com.

85 proc. nadal chce podwyżek

Specjalistka radzi, by pracodawcy dobrze zaplanowali swoje budżety, bo apetyt płacowy fachowców z branży IT rośnie. Aż 85 proc. pracowników, którzy dostali podwyżkę w ciągu ostatniego roku, nadal ma wyższe oczekiwania finansowe.

—-

Raport Devire „Branża IT 2021/22. Globalizacja rynku pracy napędza wyścig o talenty IT” jest badaniem zrealizowanym wśród juniorów (16%), specjalistów (61%) i managerów (17%) i liderów organizacji (4%). Ankieta została przeprowadzona metodą CAWI od lipca do września 2021 r. Odpowiedzi udzieliło 468 respondentów z branży IT z całej Polski.