Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił Orange Polska i P4 (Play) zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Sprawa dotyczy pobierania od konsumentów płatności za aktywację usług dodatkowych, bez uzyskania ich wyraźnej zgody.

„Wyrażeniem zgody nie jest poinformowanie, że usługa zostanie włączona na jakiś czas za darmo i wskazanie, że konsument będzie mógł zdecydować, czy ją wyłączy. Brak dezaktywacji niechcianych usług nie może być uznany za zgodę na pobieranie płatności” – uważa szef UOKiK. Zdaniem urzędu, za zgodę nie można również uznać wpisania do regulaminu informacji o włączeniu płatnych usług.

W przypadku Orange Polska chodzi o następujące usługi: „Halo granie”, „Cyber tarcza”, „Nawigacja Orange”, „Orange Smart Care”, „Gdzie jest dziecko”, „Bezpieczny internet” oraz „Internet mobilny z zapasowym pakietem danych”.

W P4 chodzi są to: „Muzyka na czekanie”, „Ochrona internetu”, „Play NOW usługi dodatkowe TV”, „Pakiet 50 min” oraz „50 sms/mms do wszystkich”, „Bezpieczny internet”, „Nielimitowane połączenia na numery stacjonarne”, „Nielimitowane sms/mms do wszystkich sieci”, „100/200 minut do innych sieci komórkowych”.

Postępowania przeciwko Orange Polska oraz P4 mogą zakończyć się nałożeniem kar finansowych w wysokości do 10 proc. obrotu każdego z przedsiębiorców.

Grupa Orange w 2020 r. osiągnęła 11,5 mld zł przychodów, czyli maksymalna kara mogłaby przekroczyć nawet 1 mld zł.

W czerwcu br. UOKiK poinformował, że stwierdził nieprawidłowości związane z aktywacją płatnych usług Orange.

55 mln zł kar podtrzymane

UOKiK nadal więc przygląda się temu, czy i jak najwięksi operatorzy telefonii komórkowej informują klientów o aktywacji dodatkowo płatnych serwisów. W tych sprawach wydał już dwie decyzje, które zostały podtrzymane przez sądy.

W czerwcu 2021 r. sąd apelacyjny przyznał rację UOKiK i oddalił apelację T-Mobile Polska. Według urzędu operator naruszył zbiorowe interesy konsumentów, włączając bez ich wyraźnej zgody dodatkowe, płatne usługi. Sąd podtrzymał karę finansową 15 mln zł.

Z kolei w maju br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Polkomtela, podtrzymując prawie 40 mln zł kary w podobnej sprawie.