Rynek zarządzania infrastrukturą centrów danych (DCIM) osiągnie wartość 6,3 mld dol. w 2030 r. – prognozuje Omdia.

Zwraca przy tym uwagę na istotny trend. Otóż w organizacjach następuje transformacyjna konwergencja pomiędzy IT i OT, w miarę, jak na znaczeniu zyskuje zarządzanie zasilaniem i chłodzeniem. Jest ono zazwyczaj obowiązkiem zespołów operacyjnych (OT), a nie działów IT.

Ponadto oczekuje, że wydatki na sprzęt IT, w szczególności serwery (częściowo w celu zaspokojenia potrzeb generatywnej AI) i sprzęt sieciowy (w celu zaspokojenia potrzeb szybszej łączności sieciowej) będzie rósł rok do roku. Ta rozbudowana infrastruktura wymaga solidnego monitorowania i będzie napędzać przychody z DCIM – zdaniem ekspertów.

Kolejne lata na rynku serwerów powinny więc być lepsze niż 2023 r., gdy nastąpił spadek produkcji po dwóch wyjątkowych latach 2021 i 2022 w efekcie pogorszenia koniunktury.

Do 2030 r. rynek DCIM będzie wart 6,3 miliarda dolarów, napędzany podwójnymi siłami: zrównoważonego rozwoju i konieczności optymalizacji wydajności centrów danych w miarę, jak fala generatywnej sztucznej inteligencji wpływa na klientów korporacyjnych” – uważa główny analityk Omdii, Roy Illsley.