Polska spółka IS-Wireless oraz Tambora Systems z Singapuru nawiązały współpracę w zakresie budowy sieci 5G. Prowadzą zaawansowane rozmowy z klientami w USA, Malezji, Tajlandii, Wietnamie i Indonezji – twierdzi firma z podwarszawskiego Piaseczna, która dostarcza rozwiązania 5G oparte o Open RAN (Radio Access Network). Tambora natomiast specjalizuje się w rozwiązaniach Mobile Edge Core. Po wstępnych testach wspólne inwestycje są planowane na koniec 2021 r. oraz na 2022 r.

„Współpraca z Tamborą pomoże rozpowszechnić naszą technologię na cały świat” – twierdzi prezes IS-Wireless, Sławomir Pietrzyk.

Wkrótce rozwiązania polskich inżynierów zostaną poddane wymagającej próbie – będą działać w wyjątkowo gęsto zaludnionych obszarach, takich jak Bangkok i Dżakarta.

Polska technologia na podbój świata

IS-Wireless twierdzi, że sieć radiowa Open RAN to najnowszy trend rozwoju sieci piątej generacji. Rozpoczął pierwsze wdrożenie w Krakowie, budując sieć kampusową 5G dla Przemysłu 4.0. W kwietniu br. prezes spółki deklarował, że IS-Wireless będzie walczyć o rynki zagraniczne. Firma z Piaseczna zatrudnia ok. 50 specjalistów. Działa od 2006 r. (zajmuje się też 4G).

W nowym podejściu do 5G część radiowa i core sieci dynamicznie dostosowują się do potrzeb użytkownika. Funkcjonalności sieci, np. streaming wideo, są uruchamiane tam, gdzie są aktualnie potrzebne, najczęściej na lokalnych serwerach (czyli edge’owych). Jak twierdzi szef Tambory, koszty związane z budową sieci, jak i opóźnienia spadają w takim układzie o około połowę. Przekonuje też, że zwiększa się elastyczność rozwiązania.