Pandemia doprowadziła do zmian na rynku pracy IT, jednak nie dla wszystkich na lepsze. Z powodu pandemii kobiety pracujące w IT mają do wykonania więcej pracy w domach – wynika z badania.

Home i office, czyli dwa etaty w domu

Według raportu “Women in tech report 2021” sporządzonego TrustRadius 57 proc. programistek czuje się bardziej wypalona w swojej pracy, 43 proc. z nich pracuje dłużej, a 42 proc. wykonuje więcej obowiązków domowych niż ich partnerzy.

Aż 41 proc. kobiet w IT uważa, że praca zdalna wpłynęła na nie negatywnie. Tak samo myśli tylko 23 proc. mężczyzn.

Co ciekawe mimo to możliwość pracy zdalnej w obliczu pandemii staje się dla programistek w Polsce coraz ważniejsza.

W raporcie No Fluff Jobs  “Kobiety w IT 2021” 34 proc. kobiet wskazało home office jako jedną z najważniejszych kwestii w pracy. W analogicznym badaniu z I kw. 2020 r. 23 proc. programistek możliwość podjęcia pracy zdalnej uważało za najważniejszy aspekt zatrudnienia.

Atfmosfera w pracy ważniejsza niż home office

Według raportu No Fluff Jobs w pracy w IT najważniejsze dla kobiet są dobra atmosfera (66 proc.), wysokie zarobki (65 proc.), a także możliwości rozwoju (64 proc.). Home office zajęło czwartą pozycję.

Zdalna praca – większe zarobki

„Pandemia koronawirusa wymusiła na rynku IT szybkie wdrożenie pracy zdalnej. Wiele firm z sektora nowych technologii poradziło sobie z tym bardzo dobrze. Co ciekawe paradoksalnie Covid-19 pozytywnie odbił się na zarobkach programistów, zwłaszcza tych pracujących w trybie home office” –  komentuje Marek Czyżewski, CEO serwisu Pravna.pl.

Według badania Inhire pt. “IT 2020 Market Snapshot”. Według nich juniorzy w segmencie IT w I kw. 2020 r. pracując zdalnie, zarabiali średnio 7151 zł, a w IV kw. ich honorarium wyniosło już 9322 zł.

Dla porównania w analogicznym okresie programiści pracujący stacjonarnie zarabiali 8938 zł w I kw. i 8798 zł w IV kw. ub.r.

Prawie 1⁄4 programistek chce pracować na B2B

Już 21 proc. kobiet pracujących w IT chce współpracować z firmami na kontraktach B2B.

Według raportu “Kobiety w IT 2021” 70 proc. programistek pracuje w oparciu o umowę o pracę, a dzięki umowie B2B kobiety mogłyby liczyć na wyższe zarobki.

Te średnio dla juniorek zamykają się w granicach 3-4 tys. zł netto, dla bardziej zaawansowanych – midów – 5 – 6 tys. zł, a dla najbardziej doświadczonych 10 – 15 tys. zł.

Badanie No Fluff Jobs pokazuje, że najbardziej usatysfakcjonowaną grupą pod względem zarobków w IT są seniorki. Ich oczekiwania finansowe najczęściej pokrywają się z realnymi wynagrodzeniami. To również przeważnie ekspertki i seniorki pracują w oparciu o kontrakty B2B. Łącznie 20 proc. kobiet w IT ma umowy B2B.

Przeważnie kontrakty B2B mają najbardziej wyspecjalizowane i wykwalifikowane programistki, których praca wiąże się z wysokimi, niekiedy kilkunastotysięcznymi miesięcznymi wynagrodzeniami” – tłumaczy CEO Pravna.pl.

Zauważa też, że dzięki uldze IP Box, wiele kobiet pracujących w IT na B2B może rozliczać się na podstawie referencyjnej 5 proc. stawki podatku CIT/PIT od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Kobiety chcą pracować w IT, ale mają problem ze znalezieniem pracy

W ubiegłorocznym raporcie “Kobiety w IT 2020” No Fluff Jobs 58 proc. respondentek odpowiedziało, że było zainteresowane pracą w IT.

Przyjmuje się, że w Polsce obecnie 30 proc. programistów stanowią kobiety i trend feminizacji zawodu postępuje.

Jako główne motywatory pracy w IT Polki najczęściej wymieniają wyższe zarobki (70 proc.), możliwości rozwoju osobistego (51 proc.) czy pasjonowanie się branżą IT (40 proc.). Przeważnie kobiety, które chcą podjąć pracę jako programistki, po prostu przebranżawiają się i kształcą samodzielnie.

Niestety, wiele kobiet napotyka spore trudności w swojej drodze do kariery IT. Otóż 39 proc. ankietowanych z badania No Fluff Jobs z 2021 r. twierdzi, że ma problem ze znalezieniem właściwej oferty pracy, a 34 proc. nie wie od czego zacząć.

Testowanie najpopularniejszym zajęciem

Najpopularniejszą specjalizacją wśród kobiet IT jest obecnie testing (16 proc.), który jeszcze w 2020 r. był na 3. miejscu w badaniu No Fluff Jobs.

Polki również często dobrze radzą sobie w cyberbezpieczeństwie, na które rośnie zapotrzebowanie choćby ze względu na rozwój pracy zdalnej.