Microsoft zgodnie z zapowiedzią 5 października br. udostępnił Windows 11. Użytkownicy Windows 10 będą mogli za darmo aktualizować swoje systemy. O gotowości komputera do upgrade’u poinformuje komunikat usługi Windows Update. Na pierwszy ogień Microsoft umożliwi upgrade najnowszym urządzeniom, a następnie coraz starszym.

Potrzebne są nowsze CPU i TPM 2.0

Jak się okazuje, według wymagań systemowych do Windows 11 nie kwalifikuje się większość biznesowych PC. Wynika to głównie z oczekiwań dotyczących procesorów – w zasadzie nadają się do „jedenastki” maszyny z co najmniej Intel Core i 8 generacji, AMD Ryzen 2000 albo SoC od Qualcomm serii 7. Warunkiem jest też moduł TPM 2.0.

Przykładowe minimalne wymagania dla Windows 11 to procesor 1 GHz lub szybszy (64-bit) z co najmniej dwoma rdzeniami albo SoC, 4 GB RAM i 64 GB pamięci masowej.

Większość firmowych PC nie spełnia wymagań
Jak wynika z analizy Lansweeper, specjalisty ITAM (zarządzania zasobami IT), mniej niż połowa z ponad 30 mln sprawdzonych komputerów z 60 tys. organizacji jest gotowa na Windows 11. Jedynie 44,4 proc. ma wymagany procesor, a 52,6 proc. aktywny TPM 2.0 (ten odsetek jest większy z nieaktywnym TPM 2.0). Najlepiej wygląda sprawa z RAM – wystarczającą pamięć ma 91 proc. analizowanych komputerów.

Jeszcze gorzej z wirtualnymi PC

Słabo jest jednak z maszynami wirtualnymi. Wprawdzie 44,9 proc. posiada kompatybilne CPU, ale jedynie 66,4 proc. odpowiedni RAM. A TPM zaledwie 0,23 proc.

Jak zauważa Lansweeper, przygotowanie przejścia na Windows 11 w firmach będzie potężnym zadaniem bez automatyzacji, a jeszcze trudniejszym bez inwentaryzacji zasobów IT. Czyli zanosi się na więcej pracy dla specjalizowanych partnerów.

Darmowy upgrade na razie bezterminowo

Na razie Microsoft nie określił, jak długo pozwoli na darmowy upgrade komputerów z „Dziesiątką” do Windows 11. Akcja potrwa zapewne co najmniej do połowy 2022 r. Kto zaniedba aktualizacji w ten czy inny sposób, musi pamiętać, że 14 października 2025 r. zakończy się wsparcie dla Windows 10. Z tego powodu zapewne w ciągu kilku lat sporo organizacji będzie wymieniać sprzęt na nowy, co także jest dobrą wiadomością dla dostawców PC.

Nie czekając na zakwalifikowanie PC do aktualizacji można też pobrać samodzielnie Windows 11 ze strony Microsoftu. Wówczas możliwa jest instalacja nawet na komputerze, który nie spełnia wymagań.

Lepiej nie ryzykować ze starszymi PC

Microsoft ostrzega jednak, że lepiej nie eksperymentować: sprzęt niespełniający kryteriów systemowych dla „jedenastki” generuje znacznie wyższe ryzyko (o ponad 50 proc.) błędu systemu (Blue/Black Screen of Death) i zawieszania się aplikacji (nawet o ponad 40 proc.). Gigant nie gwarantuje również regularnych aktualizacji OS dla urządzeń z Windows 11 będących poniżej wymagań systemowych.