Wskutek niedoboru kadr wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa IT nie jest już w stanie udźwignąć ciążących na nich obowiązków.

Ponad połowa (54 proc.) specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa zamierza zrezygnować z pracy z powodu przytłaczającej liczby obowiązków i niedostatku pracowników – według raportu „State of Pentesting 2022” opublikowanego przez Cobalt.

Brakuje ludzi

Aż 45 proc. respondentów przyznało, że w ich działach brakuje pracowników. Natomiast 90 proc. twierdzi, że nadmiar obowiązków prowadzi do wypalenia zawodowego.

Niemal wszyscy (94 proc.) z ankietowanych narzekają, że niedobór pracowników źle wpływa na pracę działu, zaś 11 proc. nie wierzy, iż najbliższa przyszłości przyniesie w tym zakresie jakąkolwiek poprawę.
Wprawdzie 38 proc. respondentów próbowało poradzić sobie z tym problemem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale niestety bezskutecznie.

Decydenci nie zapewniają odpowiednich zasobów

„Większość osób patrzy na tę profesję wyłącznie poprzez pryzmat zarobków. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest to stresująca praca, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy nastąpiło nasilenie cyberataków. Niestety, decydenci często nie zapewniają działom IT zasobów pozwalających odnieść sukces w walce z hakerami. W rezultacie pracownicy zmuszeni są wykonywać mnóstwo różnych zadań” – komentuje Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Fachowcy IT ds. bezpieczeństwa IT należą do najlepiej opłacanych specjalizacji. Według No Fluff Jobs w 2021 r. na kontraktach B2B ich wynagrodzenia mieściły się w przedziale 18,5 – 25 tys. zł netto (są to mediany dolnych i górnych widełek w ofertach pracy), a na etacie 12-18 tys. zł brutto.

Deficyt fachowców jest zagrożeniem dla firm

Według Cobalt deficyt specjalistów od cyberbezpieczeństwa negatywnie wpływa na wiele obszarów działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza na zachowanie zgodności z zasadami IT security, wspieranie bezpiecznego rozwoju, zarządzanie ryzykiem i utrzymanie krytycznej infrastruktury bezpieczeństwa.

—————-

W badaniu do raportu Cobalt „State of Pentesting 2022” wzięło udział 602 pracowników ds. bezpieczeństwa i rozwoju.