Rosnące wymagania właścicieli platform wideo, ochrona przed atakami DDoS i zapotrzebowanie na oferty dla małych firm i startupów – to niektóre ważne zjawiska na rynku data center w 2016 r. OVH prezentuje 5 istotnych trendów.

1. Outsourcing 
Rosnąca w zawrotnym tempie ilość danych sprawia, że niektóre firmy rezygnują z własnej infrastruktury serwerowej na rzecz usług świadczonych przez zewnętrznych dostawców. Za outsourcingiem przemawiały w ub.r. według OVH zwłaszcza takie czynniki jak niższe koszty i większe bezpieczeństwo oraz dążenie przedsiębiorstw do koncentracji na swoim własnym biznesie.

2. Bezpieczeństwo
W 2016 r. skala ataków DDoS była dotąd niespotykana. Cyberprzestępcy wykorzystywali nowe źródła ataków, takie jak urządzenia Internetu rzeczy, np. kamery internetowe. Skala zjawiska wymusza na firmach hostingowych ciągłą poprawę zabezpieczeń, co z pewnością będzie ważnym punktem strategii takich podmiotów w 2017 r. 

3. Rozwój platform wideo 
Był to rok usług wideo „on demand”. Odbiorcy chcą sami decydować o tym, co i kiedy oglądają. Coraz częściej korzystają z internetowych i mobilnych serwisów wideo zamiast z telewizji. Zainteresowanie przerosło możliwości platform streamingowych w czasie Euro 2016, czego efektem były problemy z odbiorem transmisji. Dostawcy usług serwerowych będą musieli dostosować swoją ofertę do potrzeb serwisów borykających się z problemem skokowych wzrostów zainteresowania dostarczanymi treściami.

4. Małe firmy w chmurze 
Małe e-sklepy często używają gotowych rozwiązań SaaS, korzystając z platform sprzedażowych. Także startupy raczej nie inwestują w zakup serwerów fizycznych, lecz korzystają z chmury publicznej. Ten trend będzie kontynuowany. Na popularność chmury w małych organizacjach wpływa również możliwość łatwego zwiększania przepustowości wraz z rozwojem firmy lub jej zmniejszania, np. gdy brakuje zleceń.

5. Poland as a Platform
Jak wynika z danych PMR, polski rynek centrów danych jest największy w Europie Środkowo – Wschodniej. Korzystne położenie pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią kontynentu sprawia, że międzynarodowi dostawcy decydują się na budowę nad Wisłą placówek odpowiadających za obsługę krajów z całego regionu. Dynamiczny rozwój rynku centrów danych w Polsce wynika również z faktu, że wciąż jest on (w porównaniu z Europą Zachodnią) we wczesnym etapie rozwoju.