W latach 2022–2027 rynek oprogramowania infrastrukturalnego będzie rósł średnio o 16,5 proc. co roku (CAGR), co zwiększy przychody ze 167 mld dol. w 2022 r. do 358 mld dol. globalnie do końca 2027 r. – według Omdia.

Prognoza obejmuje 12 kluczowych segmentów — infrastruktury baz danych i zarządzania, wirtualizacji serwerów, wirtualizacji pamięci masowej, wirtualizacji sieci, komputerów stacjonarnych jako usług i VDI, infrastruktury hiperkonwergentnej, ochrony danych, zarządzania wieloma chmurami i hybrydowymi oraz orkiestracja, DevOps, AIOps, platformy/usługi do zarządzania kontenerami i zarządzanie infrastrukturą centrów danych (DCIM).

Zaskoczenie z ochroną danych

Największym rynkiem pod względem wartości pozostaje infrastruktura baz danych i zarządzanie bazami danych, co pokazuje, że dane są głównym czynnikiem generującym wydatki biznesu.

Zaskakująca według analityków jest stosunkowo niska stopa wzrostu ochrony danych (tworzenie kopii zapasowych i przywracanie danych po awarii), co w ich ocenie jest niezwykłe, biorąc pod uwagę powszechność ransomware’u. Zdaniem Omdii większość firm uważa, że istniejące możliwości tworzenia kopii zapasowych są wystarczające.

Prognoza wzrostu oprogramowania infrastrukturalnego

Trendy, które napędzą rynek

Omdia przewiduje, że wzrost w najbliższych latach będzie napędzany konwergencją niektórych kluczowych technologii.

Do głównych trendów zalicza powstanie generatywnej sztucznej inteligencji, która wymaga kombinacji zasobów w chmurze i lokalnych w celu szkolenia modeli AI, a następnie ich wykonywania. Zarządzanie tą złożonością jest jednym z powodów, dla których CIO chętnie wdrażają automatyzację IT.

Kolejny istotny czynnik według analityków to zmiana miksu aplikacji w kierunku SaaS, a także PaaS opartego na chmurze do tworzenia aplikacji bezserwerowych przez klientów korporacyjnych. Ta zmiana powoduje większe zapotrzebowanie na DevOps, AIOps, CloudOps.

Rynek infrastrukturalnego software’u będzie napędać też zwiększone bezpieczeństwo i uznanie, że ochrona przed ransomware wymaga utworzenia kopii zapasowych, a następnie szybkiego ich przywrócenia.

Następna kwestia to prywatność danych. Wzrost zainteresowania suwerenną chmurą stanowi wyzwanie dla zarządzania tymi nowymi suwerennymi środowiskami w celu zapewnienia ich zgodności z lokalnymi przepisami i regulacjami dotyczącymi ochrony danych i prywatności. Korzyści z tego zainteresowania czerpie infrastruktura hiperkonwergentna (HCI), ponieważ według ekspertów klienci uważają lokalne chmury prywatne za miejsce przechowywania suwerennych obciążeń i danych.

Wzrost znaczenia zrównoważonego środowiska – co powoduje potrzebę monitorowania emisji CO2 i zarządzania nim. Zarządzanie infrastrukturą centrum danych (DCIM) ma obecnie kluczowe znaczenie dla operatorów w zakresie zarządzania zużyciem energii i jej dystrybucją.

Powody, dla któych lokalne data center nie znikną
Lokalne centrum danych pozostanie ważną częścią środowiska IT w dającej się przewidzieć przyszłości, ze względu na wymogi dotyczące suwerenności danych, dług techniczny i brak umiejętności związanych z chmurą – uważa Omdia.

Nowy sektor lokalny as-a-service na rynku on-premises przyciąga obciążenia z chmury publicznej i poszerza i tak już złożony obraz, którym muszą zarządzać operacje IT” – zauważa Vlad Galabov, dyrektor ds. badań w Omdii.

Software mostem pomiędzy różnymi światami

HCI okazuje się również dobrym kandydatem w niektórych przypadkach zastosowań brzegowych, szczególnie tam, gdzie brakuje personelu IT. Oznacza to konieczność działania oprogramowania pomiędzy różnymi światami (w chmurze, na krawędzi i lokalnie), tworząc hybrydowy most umożliwiający organizacjom przyjęcia odpowiedniej architektury.