Firmy potrzebują najbardziej deweloperów (61 proc. wskazań), specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa (55 proc.) i technologii webowych (47 proc.) – według badania Antal i Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Jest to konsekwencja dążenia do maksymalnego zabezpieczenia danych, co staje się coraz ważniejsze przy zdalnym dostępie do zasobów. Najwięcej pytanych firm z branży – 78 proc.- twierdzi, że bezpieczeństwo cyfrowe jest najważniejsze, jeżeli chodzi o postpandemiczne trendy rynkowe.   

Poza tym firmy rekrutują także analityków biznesowych, DevOpsów, DevSecOpsów, wdrożeniowców, integratorów, konsultantów IT, osoby odpowiedzialne za wsparcie techniczne oraz specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją, big data, designem i project managementem.

ChatGPT przyczyni się do reskillingu

„Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z procesem przekwalifikowania lub podniesienia kwalifikacji w celu dostosowania się do wymagań nowych stanowisk. Przykładowo, popularne teraz narzędzia takie jak ChatGPT czy generator obrazu z tekstu DALL-E przyczynią się do reskillingu i upskillingu kompetencji” – twierdzi Fabian Pietras, Business Unit Director Antal, IT Services.

Zgodnie z danymi UE, liczba pracowników w branży IT wzrośnie z 9 mln obecnie do 20 mln na koniec 2030 r. Dane ze Światowego Forum Ekonomicznego sugerują, że dzięki automatyzacji do 2025 roku powstanie o 12 milionów miejsc pracy więcej niż zostanie zlikwidowanych.

————————————

W badaniu pytano 262 firm z sektora IT, telekomunikacja i cyberbezpieczeństwo w styczniu i lutym br.