Naprawa topowych modeli smartfonów może pochłonąć nawet 6 tys. zł – według danych Digital Care. Jak podaje firma, blisko połowa Polaków doświadczyła uszkodzenia telefonu, mimo że 70 proc. osób używa etui, szkła, czy folii ochronnej. Do najczęstszych należą uszkodzenia wyświetlacza, dla którego koszt serwisu jest porównywalny z ceną nowego urządzenia.

Oto 5 najdroższych w naprawie wyświetlacza modeli smartfonów:
· Samsung Galaxy Z Fold 2 ~ 3 130 zł
· Samsung Galaxy Z Flip ~ 2620 zł
· iPhone 13 Pro Max ~ 1840 zł
· iPhone 12 ~ 1450 zł
· Samsung Note 20 5G Ultra ~ 1220 zł

Źródło: Digital Care

Koszty naprawy oczywiście rosną, jeśli poza wyświetlaczem uszkodzone zostaną też inne elementy.

Według danych Digital Care rekordowo kosztowny w skutkach okazał się wypadek z udziałem telefonu Samsung Galaxy Z Fold 2. Rachunek za eliminację usterek wyniósł 6,4 tys. zł, czyli niemalże równowartość nowego sprzętu.

Jak zauważa firma, w przypadku składanych modeli ryzyko że coś się stanie z wyświetlaczem jest większe niż w standardowych modelach z uwagi na budowę urządzenia. Zdarza się, że klienci podczas składania telefonu pozostawiają na LCD przedmioty, które po złożeniu uszkadzają go. Naprawa modeli ze składanym ekranem jest też bardziej skomplikowana technicznie, co podnosi cenę usługi.

Im nowsze, tym droższe w serwisie

Warto zauważyć, że stawki serwisowe zależą od wersji smartfona i wielkości ekranu, a droższa jest usługa w przypadku nowszych urządzeń. Przykładem są stawki Apple’a za odnowienie wyświetlacza iPhone’ów poza gwarancją.

Przykładowo dla starszych iPhone’ów 6S, 7 i 8 naprawa ekranu (ceny dla USA) w standardowym modelu wynosi 149 dol. (ok. 610 zł), a w wersji Plus 169 dol. (ok. 700 zł). Dla iPhone’ów SE i 5S za odnowienie wyświetlacza trzeba zapłacić jedynie 129 dol. (ok. 530 zł).