5 największych zagrożeń dla firm
Trzy z pięciu największych ryzyk jest związanych z technologiami informatycznymi - zdaniem dyrektorów.
Badanie pokazuje rosnące obawy kierownictwa dotyczące cyberataków.
Obawy dotyczące cyberataków wspomaganych sztuczną inteligencją znalazły się na szczycie rankingu rosnących zagrożeń dla przedsiębiorstw – zdaniem dyrektorów wyższego szczebla, ankietowanych przez Gartnera w II kw. 2024 r. To niebezpieczeństwa wskazano jako największe już drugi kwartał z rzędu.
Natomiast cele ataków soft ransomware po raz pierwszy wymieniono wśród 5 największych niebezpieczeństw. Cele te obejmują systemy szczególnie podatne na szkody spowodowane ransomware’m, z powodu niedoinwestowania lub długu technicznego, a skutkiem są dłuższe zakłócenia w działalności firmy.
„Podobnie jak złośliwe ataki wspomagane sztuczną inteligencją, cele soft ransomware wymagają minimalnego doświadczenia i kosztów, aby spowodować znaczne szkody finansowe i reputacyjne” — komentuje Gamika Takkar, dyrektor ds. badań w Gartnerze.
Łatwość przeprowadzania takich ataków (np. za pośrednictwem usługi znanej jako ransomware-as-a-service) i potencjalnie duże szkody, najwyraźniej coraz bardziej niepokoi dyrektorów, stąd „awans” tego ryzyka w rankingu. Potencjalne skutki ataków soft ransomware obejmują zakłócenia w działalności operacyjnej, opóźnienia w świadczeniu usług, utratę danych, wymuszenia, np. żądanie okupu i in.
Pięć najczęściej wskazywanych rosnących zagrożeń dla firm w II kwartale 2024 r.
Źródło: Gartner
Polaryzacja polityczna dużym zagrożeniem dla biznesu
Jak widać, trzy z pięciu największych ryzyk dla firm jest związanych z technologiami informatycznymi. Warto natomiast zwrócić uwagę, że biznes mocno niepokoi rosnąca polaryzacja polityczna. Po raz pierwszy dyrektorzy wymienili ją wśród największych ryzyk dla przedsiębiorstw w IV kw. 2023 r. Jak się okazuje, obawy związane z głębokimi podziałami politycznymi nie słabną.
W ankiecie wzięło udział 274 dyrektorów wyższego szczebla ds. ryzyka oraz menedżerów.
Podobne aktualności
30 proc. projektów generatywnej AI zostanie porzuconych
Firmy coraz bardziej odczuwają obciążenia finansowe związane z AI, a efektów nie widać.
Sektor, w którym generatywna AI osiągnęła „szczyt zawyżonych oczekiwań”
"Okno na budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez wczesne wdrożenie GenAI w zamówieniach publicznych zawęża się" - twierdzi ekspert.
„IaaS to przypływ, który unosi wszystkie łodzie”
Światowe przychody z usług infrastruktury chmurowej urosły do 140 mld dol. Pociągną za sobą wydatki na inne usługi cloud.