W badaniu wzięło udział 23 tys. konsumentów z 17 branż w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i Azji. Okazało się, że czynniki decydujące o zakupach w sklepach internetowych i stacjonarnych tak bardzo się nie różnią, choć nabywcy w obu kanałach sprzedaży mają nieco inne priorytety.

W przypadku zakupów online najważniejsze okazały się oszczędności (55 proc.), czyli klienci kupują w Internecie przede wszystkim z powodu niskich cen. Dużo mniejsze znaczenie mają pozostałe powody.

 

Najważniejsze czynniki, które decydują o zakupach w Internecie

1

Oszczędności (lepsze ceny, promocje)

55%

2

Łatwość
zakupów

28%

3

Większy
wybór

26%

4

Szybkość
zakupów

25%

5=

Więcej
informacji

21%

5=

Przyzwyczajenie
(zwykle kupuję w Internecie)

21%

Źródło: GfK

Cztery z głównych czynników, skłaniających konsumentów do kupowania w sieci, są wśród powodów zakupów w stacjonarnych sklepach. Inna jest jednak najważniejsza przyczyna – ludzie idą do sklepów stacjonarnych, aby obejrzeć i sprawdzić produkty przed zakupem (51 proc.), co nie jest zaskoczeniem. Ciekawe jest natomiast porównanie innych czynników – 33 proc. pytanych uważa, że łatwiejsze są zakupy w sklepach stacjonarnych, podczas gdy to samo twierdzi 28 proc. w odniesieniu do sklepów internetowych. Istotne są także mniej kłopotliwe zwroty w zwykłych sklepach (29 proc.).

Najważniejsze czynniki, które decydują o zakupach w sklepach stacjonarnych

1

Można
zobaczyć i sprawdzić produkty przed zakupem

51%

2

Łatwość
zakupów

33%

3

Łatwość zwrotów

29%

4

Przyzwyczajenie
(zwykle kupuję w sklepie stacjonarnym)

28%

5=

Lepsze
informacje o produktach

22%

5=

Oszczędności (lepsze ceny, promocje)

22%

Źródło: GfK

“Z badania wynika, że czynniki skłaniające klientów do zakupów online i offline nie różnią się tak bardzo, jak się spodziewaliśmy. Np. fachowe doradztwo nie ma kluczowego znaczenia. Jest zatem konieczne, aby detaliści (i producenci) kreowali powody, skłaniające klientów do odwiedzania sklepów i kupowania. Oczekujemy, że po krótkiej przerwie stacjonarne punkty, gdzie można sprawdzić i dotknąć towar, staną się ważniejsze niż kiedykolwiek.” – komentuje James Llewellyn, dyrektor badań nad zakupami w GfK.

„Drugi wniosek z ankiety jest taki, że handel detaliczny musi tworzyć nie różnice, lecz synergie między sprzedażą online i offline, jeśli w przyszłości chce odnieść sukces. W końcu w obu przypadkach ci sami klienci szukają zaspokojenia tych samych potrzeb z pomocą tych samych produktów. W przyszłości będziemy mniej debatować o zakupach online i offline, natomiast znowu skoncentrujemy się na sprawach fundamentalnych, związanych z wyborami klientów – cenie, wygodzie i doświadczeniu – i na tym, jak spełnić ich oczekiwania.” – twierdzi ekspert.