Ontrack podsumował 2018 r. Przypomniał 5 najdziwniejszych i najtrudniejszych zadań, z którymi się zmierzył.

 

1. Selfie niedźwiedzia polarnego

Norweski fotograf robił zdjęcia psów morskich na archipelagu Svalbard (Spitsbergen). Ustawił aparat z samowyzwalaczem przy przerębli i oddalił się, aby poczekać na idealny obraz. Wtedy do urządzenia zbliżył się niedźwiedź polarny. Krążył wokół sprzętu i wywołał serię zdjęć, a następnie zrzucił aparat do lodowatej wody, na głębokość 140 m. Rok później fotograf wrócił w to samo miejsce i odnalazł aparat przy użyciu podwodnego drona. Okazało się, że karta pamięci z urządzenia była w nienaruszonym stanie, więc udało się odzyskać najlepsze selfie niedźwiedzia.

 

2. Odrodzony z popiołów

Pożar całkowicie zniszczył fabrykę na Fidżi. Zewnętrzny dysk twardy z ważnymi danymi został znaleziony w pogorzelisku. Zaszkodził mu zarówno ogień, jak i woda podczas gaszenia pożaru. Dwóch dostawców usług odzyskiwania danych bez powodzenia próbowało przywrócić informacje z nośnika. W końcu Ontrack odtworzył najważniejsze pliki.

 

3. Pechowa trzynastka

Do polskiego laboratorium odzyskiwania danych Ontracka trafił smartfon, który spadł z 13 piętra. Klient kilka dni wcześniej bawił się na domówce, na której postanowił pochwalić się gościom zdjęciami z wakacji. Zrobił to na balkonie. Chwila nieuwagi sprawiła, że smartfon wypadł mu z ręki i wylądował na chodniku. Mimo że telefon był w opłakanym stanie, wszystkie dane zostały odzyskane.

 

4. Do czterech razy sztuka

Kolejny przypadek z Polski. Klientce padł komputer, a kolejno po nim trzy dyski zewnętrzne – w tym ten z backupem ze wszystkich urządzeń i nośników. Ontrack odzyskał dane z 4 TB zewnętrznego dysku Seagate, na którym znajdowała się kopia zapasowa wszystkich informacji.

 

5. (Nie)wesołe miasteczko

Na początku br. w wesołym miasteczku w Niemczech wybuchł wielki pożar. Ogień poważnie uszkodził wewnętrzne centrum danych parku rozrywki. Do laboratorium Ontracka trafiło stamtąd ponad 90 dysków twardych. Nośniki były poważnie uszkodzone, ich pokrywy w dużej mierze uległy stopieniu. Jednak inżynierom udało się w końcu stworzyć kompletną kopię wszystkich plików z dysku i odbudować bazę danych.