Szacuje się, że rynek oprogramowania do raportowania ESG będzie rósł średnio o 18 proc. co roku (CAGR) od 2024 do 2032 r. W ciągu 8 lat osiagnie wartość 4,87 mld dol. – prognozuje Market Research Future.

Na podstawie oferty rynek został podzielony na oprogramowanie (do raportowania ESG środowiskowego, społecznego oraz korporacyjnego) i usługi (doradztwo, integracja i wdrażanie, wsparcie, utrzymanie). W tym segment software’owy miał większy udział w rynku w 2023 r. niż usługi.

Co do trybu wdrożenia, rozwiązania chmurowe przewyższały on-premise w 2023 r. pod względem przychodów, co wyjaśniono skalowalnością cloudu – wraz ze wzrostem wolumenu danych ESG firmy można zarządzać dodatkowym obciążeniem bez uszczerbku dla wydajności.

W ub.r. co nie jest zaskoczeniem najwięcej środków na oprogramowanie do raportowania ESG przeznaczyły duże przedsiębiorstwa, które podlegają bardziej rygorystycznym wymogom niż mniejsze organizacje.

Według raportu Europa odegrała wiodącą rolę we wdrażaniu rygorystycznych regulacji i standardów raportowania ESG, co przekłada się na duże zapotrzebowanie na stosowny software w firmach w UE. Zielony Ład, rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji o zrównoważonych finansach (SFDR) i rozporządzenie UE w sprawie taksonomii, skłoniły przedsiębiorstwa w całym regionie do znacznej poprawy w zakresie raportowania ESG. Zgodnie z raportem „ESG KPI Report” 78 proc. firm realizowało procesy dotyczące inwestycji ESG.